آموزش مانیکور در خانه

 • چگونه در منزل مانیکور انجام دهیم؟
 • برای مانیکور به چه ابزارهایی نیاز داریم؟
 • آماده سازی ناخن‌ها برای انجام مانیکور در خانه چگونه انجام می‌شود؟

برای این که ناخن‌های زیبا داشته باشید، حتما باید از آن ها مراقبت کنید .البته مانیکور های تخصصی گران قیمت هستند و وقت شما را خیلی زیاد اشغال می کنند .در نتیجه اگر شما هم با کمبود وقت و بودجه مواجه هستید، می توانید در مانیکور در خانه را امتحان کنید. برای این کار تنها کافی‌ست اصول صحیح آن را در این مقاله بیاموزید.

مرحله اول: ناخن هایتان را آماده کنید.

تمام مواد مورد نیاز را جمع آوری کرده و وسایل لازم را فراهم کنید و کنارتان داشته باشید تا در میانه کار معطل نشوید.

ابزارهای لازم برای مانیکور ناخن

ابزارهای لازم برای مانیکور در خانه

 • پاک کننده لاک ناخن
 • پد نخی یا پنبه
 • بافر ناخن
 • ناخن گیر
 • فایل ناخن یا سوهان ناخن
 • کرم دست یا کرم کوتیکول ناخن
 • پولیش ناخن
 • بیس کات
 • تاپ کات

محل مورد نظرتان را مشخص کنید

از آنجایی که ممکن است لاک ناخن و یا استون به بعضی از اجسام چوبی، لباس ها و پلاستیک ها آسیب وارد کند، بنابراین مانیکور باید روی یک سطح مناسب انجام شود. حتما روی میزی بنشینید که از این مواد ساخته نشده باشد. همچنین مراقب باشید تا مواد روی زمین یا هر جای دیگری نریزد.

لاک قبلی را پاک کنید.

حتماً از پاک کننده ناخن، پد یا استون استفاده کنید و بقایای لاک قبلی را پاک کنید تا مانیکور و تقویت ناخن شما به بهترین شکل ممکن انجام بگیرد. البته ممکن است کمی ناخن تان خشک شود، بنابراین روشی را انتخاب کنید که کم ترین آسیب ممکن را به آن ها برساند.

 • اگر ناخن مصنوعی مانند اکریلیک دارید، حتما لاکی را انتخاب کنید که باعث آسیب به آن نشود و از استون هم استفاده نکنید. درست است که لاک را پاک میکند اما به ناخن هایتان آسیب وارد خواهد کرد.

ناخن تان را  کوتاه کنید و سوهان بکشید.

از ناخن گیر برای گرفتن ناخن ها استفاده کنید. مراقب باشید که آن ها را بیش از حد کوتاه نکنید و حتما مقدار کمی از سفیدی ناخن را روی انگشت بگذارید. بقایا و اضافات باقیمانده آن را با استفاده از سوهان مرتب کنید. سوهان کشیدن را خیلی آرام و ملایم به انجام برسانید. سوهان کشیدن سفت و سخت ناخن را ضعیف کرده و ممکن است باعث شکسته شدن آن شود. فقط کافی است که به آرامی سوهان را به شکل منحنی روی ناخن های تان بکشید.  ناخن های خود را کاملا صاف در بیاورید.

 • حتی اگر قبلا هم ناخن مصنوعی می گذاشتید، بعد از برداشتن آن ها احتمالا ناخن های شما رشد کرده و باید آنها را کوتاه کنید اما در کوتاه کردن هم زیاده روی نکنید.
 • ناخن مصنوعی را هم نباید از قسمت گوشه ها خم کنید. مراقب انگشت شصت باشید، زیرا بیشتر در معرض خطر و کاهش سرعت رشد ناخن است.

از بافر ناخن استفاده کنید.

حتماً بافر خود را روی ناخن بکشید. می توانید لز بافر پدی یا پودری هم استفاده کنید تا اضافات بین ناخن برداشته شوند و سطح ناخن کمی صیقلی شود. البته مراقب باشید که در این کار زیاده روی نکنید، زیرا سطح ناخن بیش از حد نازک می شود و ممکن است از جا کنده شود. مراقب لبه های ناخن باشید.  بنابراین یک بافر ظریف و سبک، نرم و انعطاف پذیر کافی است. فقط باید روی سطح ناخن کمی زبر شود.

 • اگر بعد از استفاده از عقب زن، احساس کردید که اضافاتی روی ناخن باقی مانده، می توانید از بافر استفاده کنید.

ناخن ها را داخل آب کنید.

ناخن در آب

حتماً یک کاسه بردارید و داخل آن آب گرم بریزید .مراقب باشد که آب خیلی داغ نباشد سپس کمی صابون یا مایع دستشویی به آن اضافه کنید. دست های خود را به مدت چند دقیقه داخل آب قرار دهید .انجام این کار باعث می شود که هرگونه کثیفی و آلودگی و پوست مرده از روی ناخن شما جدا شود و مانیکور خانگی تان بسیار راحت انجام بگیرد .

 • اگر ناخن خشک و شکننده دارید، بهتر است که از انجام این روش خودداری کنید و فقط آن را بشویید.
 • همچنین در سوهان کشیدن و استفاده از بافر هم زیاده روی نکنید. زیرا ممکن است همراه با پودر کاشت ناخن، خود ناخن تان هم کنده شود.

کوتیکول های ناخن خود را آماده کنید.

ناخن خود را خشک کنید و  از کرم کوتیکول استفاده کنید. پوشر یا عقب زن را فراموش نکنید و با آن کوتیکول ناخن خود را در صورت نیاز به عقب بزنید. البته بیش از حد آن را به عقب هل ندهید و مراقب باشید که کوتیکول ناخن زخم نشود.  حتی اگر تجهیزات هم استریل هستند، باز هم زخم شدن کوتیکول احتمال عفونت را بالا می برد و ناخن را مستعد الودگی می کند‌. کرم اضافه را در جهتی که از عقب زن استفاده کرده اید، با دستمال پاک کنید.

 • عقب زن باید کاملا تمیز باشد و لبه هایش تیز نباشند. باید مراقب باشید که به اطراف ناخن شما آسیب وارد نشود، زیرا اگر خشن برخورد کنید احتمال عفونت و زخم وجود دارد.

از کرم یا لوسیون دست استفاده کنید

حتماً از  کرم یا لوسیون دست استفاده کرده و با آن دست خود را ماساژ دهید. اگر پوست خشکی دارید، از لوسیون قوی تر استفاده کنید. حتماً لوسیون را به ناخن هایتان هم بزنید و اجازه دهید تا نیم ساعت یا بیشتر در همان حالت باقی بماند .صبر کنید تا به طور کامل خشک شود.

 • افرادی که پوست خشک دارند، باید از لوسیون های چرب تر استفاده کنند و کمی هم دستکش دست کنند تا لوسیون به خورد پوست برود.

مرحله دوم: لاک زدن

بیس کت بزنید.

به سطح ناخن یک لایه بیس کت و یا محلول سفت کننده ناخن بزنید. این کار باعث می شود که برجستگی ها و ناهمواری های روی ناخن، صاف و یکدست شود و به عنوان پایه لاک می تواند به ماندگاری بیشتر آن کمک کند. همچنین باعث می شود تا لاک ناخن به طور یکدست پخش شود.

 • بعد از این مرحله می توانید ناخن مصنوعی بگذارید.
 • قبل از لاک زدن اجازه دهید تا بیس کت کاملا خشک شود.

ناخن های خود را لاک بزنید.

لاک ناخن مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید. لاک را در دستان خود با آرامی و به مدت ۱۰ ثانیه به صورت دایره وار تکان دهید. تکان شدید باعث ایجاد حباب در لاک می شود و باعث می شود تا لاک به ناخن شما نچسبد. با یک لایه نازک لاک شروع به کار کنید. قلم را داخل لاک بزنید و سپس اضافی آن را با لبه داخلی بطری بردارید. به آرامی یک خط در وسط و سپس دو گوشه ی ناخن بکشید. سعی کنید کل ناخن را پوشش دهید، برای جلوگیری از لاکی شدن پوست دست ، می توانید یک مقدار فاصله بگذارید.

 • قلم را کمی با زاویه به سمت جلو بگیرید، کمی به سطح ناخن تان فشار دهید تا مو های قلم مو روی ناخن پخش شوند و آن را به آرامی و صاف روی ناخن تان بکشید. یک قطره از رنگ در وسط ناخن نگذارید و آنرا پخش کنید. این کار جلوه ی زشتی به ناخن می دهد و گویی لاک زیادی روی آن زده شده است. لاک باید به آرامی و خود به خود روی ناخن پخش شود. قسمت های نازک تر به معنای لاک کم و یا فشار زیاد است.
 • طرح های فانتزی کمی کار را دشوار می کند. اگر برای اولین بار است که این کار را انجام می دهید و نتیجه برایتان مهم است، طرخ های ساده را انتخاب کنید.
 • اگر کمی از انگشت و اطراف ناخن شما لاکی شد و هنوز لاک آن خشک نشده، می توانید از خلال دندان (نوک تیز آن ) برای پاک کردن استفاده کنید. اگر لاک خشک شده باشد، گوش پاک کن را داخل محلول پاک کننده ناخن بزنید و یا از قلم ناخن استفاده کنید که در اکثر داروخانه ها فروخته می شود. مراقب باشید که لاک روی ناخن پاک نشود، در غیر این صورت باید ناخن را مجددا لاک بزنید.

اجازه دهید ناخن های تان خشک شود.

مراقب باشید دست هایتان را زیاد تکان ندهید زیرا لاک خراب می شود. اگر لایه دوم را قبل از خشک شدن لایه اول بزنید، لایه اول بدشکل می شود. ممکن است بتوانید با یک فن آن را سریع تر خشک کنید، اما این کار توصیه نمی شود زیرا فن از خود گازهایی پخش می کند که رطوبت باقی مانده را از بین می برد.

 • بعد از خشک شدن لایه اول، در صورت تمایل می توانید لایه دوم را بزنید. لایه دوم باعث پر رنگ و یکنواخت شدن لاک می شود.
 • بعد از خشک شدن لاک می توانید با استفاده از براش، ایربراش، شابلون، برچسب و یا سنگ ، ناخن را طراحی کنید.
 • می توانید از زدن بیس کت و لایه دوم لاک صرف نظر کنید. (بسته به نوع لاک و روش استفاده آن، بعضی از لاک ها ، سطحی ضخیم و ناهموار روی ناخن ایجاد می کنند. ) البته هر چه لایه ها بیشتر باشد، کیفیت لاک بالا تر می رود.

تاپ کات بزنید.

کا را با یک تاپ کات به پایان برسانید که یک محافظ سخت در برابر خش و لایه لایه شدن لاک می باشد، مخصوصا برای طرح هایی که کل ناخن را نمی پوشانند و همچنین یک لایه شفاف و درخشان روی ناخن ها ایجاد می کند. و در انتها از داشتن ناخن های زیبا لذت ببرید .

مرحله سوم : انواع طراحی ناخن‌ها

طراحی با پاشیدن رنگ.

طراحی ناخن با پاشیدن رنگ

این روش یک طراحی سرگرم کننده با پاشیدن رنگ های مختلف روی زمینه و سطح ناخن است .

آمبره ناخن

آمبره ناخن

رنگ تیره را با یک رنگ روشن محو کنید تا ناخن های شما جذاب و شیک به نظر برسند.

فرنچ ناخن

فرنچ ناخن

این روش یک سبک کلاسیک است که با حفظ رنگ طبیعی ، سر ناخن ها سفید می شود.

طراحی براق

طراحی براق ناخن

برای جلوه بیشتر مانیکور خود می توانید از یک لایه براق کننده یا لاک ترک استفاده کنید که باعث ماندگاری بیشتر مانیکور نیز می شوند.

طراحی ناخن با گل های ریز.

طراحی ناخن با گل های ریز

برای ایجاد این طرح های زیبای کوچک ، علاوه بر لاک پایه به چند رنگ دیگر نیز نیاز دارید.

طرح تاکسیدو.

طرح تاکسیدو ناخن

این طرح چشم گیر با دو رنگ سیاه و سفید کشیده می شود و به شکل یک کت مشکی روی پیراهن سفید است.

طرح های ساحلی.

طرح های ساحلی ناخن

این طرح مناسب استقبال از فصل تابستان است.

طرح توت فرنگی مینیاتوری.

طرح توت فرنگی مینیاتوری ناخن

شما مطمعنا طرح های ریز توت فرنگی روی ناخن هایتان را دوست خواهید داشت.

نکات مهم مانیکور ناخن

 • اگر لاک را به مدت ۱۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید ، نرم و صاف می شود.
 • یک لایه ضخیم لاک نزنید . در عوض چند لایه نازک بزنید تا لاک جلوه بهتری داشته باشد.
 • برای نگهداری لوازم مانیکور و پدیکور از یک جعبه ابزار استفاده کنید. این کار از ریختن لاک روی لوازم دیگر خودداری می کند. در لاک ها را محکم ببندید.
 • اگر وقت کافی دارید و یا اهل هنر هستید می توانید طرح های پیچیده تر انتخاب کنید. اما در کل طرح های ساده بهتر هستند .
 • اگر زیاد تایپ می کنید، طرحی برای ناخن خود امتحان کنید که در آن نوک ناخن ها کوتاه و سفید باشد تا نوک ناخن از سطح انگشت شما بالاتر نرود. در غیر اینصورت ناخن های شما در اثربرخورد با کلیدها، رنگ خود را از دست می دهد و لاک ظاهری بد پیدا می کند. مگر اینکه تایپ را آرامتر انجام دهید و طوری تایپ کنید که لاک شما پاک نشود که در این صورت انگشتان تان خسته می شوند.
 • اگر کمی لاک نوک ناخن شما پاک شده باشد می توانید با کمی لاک آن را ترمیم کنید، اما اگر بیش از یک انگشت نیاز به ترمیم داشت بهتر است لاک را پاک کنید و دوباره لاک بزنید.
 • قبل از شروع مانیکور، تمام وسایل خود را آماده کنید تا مجبور نباشید وسط کار به فروشگاه بروید.
 • شما می توانید طرح هایی با لاک و نوار چسب ایجاد کنید. با زدن یک رنگ و ایجاد طرح و نقاشی روی آن با نوار و یک رنگ دیگر می توانید روی ناخن های خود چاپ های چند رنگ داشته باشید.
 • برای ایجاد ظاهری مه آلود و مات، سعی کنید از یک تاپ کت مات استفاده کنید. اگر ظاهری درخشانتر می خواهید از لاک اکلیلی استفاده کنید.
 • می توانید ناخن های پا را هم مانیکور کنید، که به آن ” پدیکور ” گفته می شود . تمام مراحل مانیکور را در مورد پدیکور هم انجام دهید. تمام مراحل را به دقت انجام دهید و صبر کنید تا ناخن پاهای تان خشک شود که مجبور نباشید با لاک خشک نشده روی فرش راه بروید و فرش را خراب کنید. می توانید یک صندل برای این کار در نظر بگیرید تا در صورت لزوم برای راه رفتن استفاده کنید.

Give Yourself a Manicure

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *