۱۰ روش درمان خانگی پسوریازیس ناخن

پسوزیاریس ناخن

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که باعث ایجاد خشکی پوست می‌شود البته روی پوست بدن و سر رخ می‌دهد و ایجاد پسوریازیس ناخن نیز امکان پذیر است. پورویشا پاتل گفته که پسوریازیس وقتی رخ می‌دهند، که گلبول‌های سفید مفاصل و ناخن‌ها را هدف قرار دهند و ایجاد التهاب باعث تسریع در تولید سلول‌های کراتینوسیت درپوست و ناخن‌ها و سایر بافت‌های بدن می‌شود.

تغییرات ناخن با پسوریازیس

وقتی این اتفاق رخ دهد یک سری پلاک‌های پوستی در ناخن‌های دست و پا ایجاد می‌شود و تولید کراتینوسیت‌ها می‌تواند باعث تغییر شکل و رنگ آن قسمت‌ها شود، زیرا سلول‌ها سریعا قابلیت تولید دارند.

البته ضخامت بافت نیز در این بخش امری رایج است. پاتل نیز می‌گوید پسوریازیس ناخن می‌تواند به اشکال دیگر نیز ظاهر شود مثلا خطوط و شیارهایی که کوتیکول را تا پوست متصل می‌کند، در کنارهم قرار می‌گیرند البته یک سری نقاط زرد مایل به قرمزی نیز بوجود می‌آیند که به لکه‌های سالمون معروف هستند.

همچنین لکه‌های سفید ناخن باعث شکننده شدن ناخن می‌شود به خصوص وقتی ناخن‌ها بلند می‌شوند. البته باید گفت علائم و سن شروع آن ممکن است نسبت به فرد متفاوت باشد و باید طوری رفتار کنیم که پسوریازیس ناخن درمان گردد و از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنیم.

راه های پیشگیری از پسوریازیس ناخن

۱- ناخن‌هایتان را کوتاه کنید

از آنجا که پسوریازیس باعث شکستگی ناخن‌ها می‌شود پاتل می‌گوید باید در این حالت ناخن هایتان را کوتاه کنید تا ترک برندارند و باعث ناراحتی شما نشوند.

۲- ناخن هایتان را نجوید و به کوتیکولهایتان آسیب نزنید

با توجه به این که پسوریازیس ناخن باعث آسیب‌های زیادی می‌گردد باید از انجام هرکاری که آن را بیشتر می‌کند خودداری کنید علاوه براین جویدن ناخن‌ها هم عملی غیر بهداشتی می‌باشد.

پسوریازیس ناخن ها

۳- با ناخن هایتان با ملایمت رفتار کنید

از آنجا که پسوریازیس باعث شکنندگی ناخن می‌شود، فردی به نام اسکوتنیکی می‌گوید که باید با ناخنهایتان با ملایمت رفتار کنید و این امری ساده است و او می‌گوید هنگام شستن ظروف و یا نظافت خانه باید ازدستکش‌های نخی و یا لاستیکی استفاده کنید.

داشتن ناخن‌های بلند و محکم فرایندی چند مرحله ای است. تا زمانی که از ناخن هایتان به خوبی مراقبت کنید، می‌توانید آن‌ها را به اندازه دلخواه بلند کنید. البته در ابتدا باید عادت‌های بدی که در رابطه با ناخنهایتان دارید را کنار بگذارید. پس بهتر است روش های مراقبت از ناخن های بلند را یاد بگیرید تا ناخن های سالم و زیبایی داشته باشید.

۴- از مرطوب کننده‌ها بر روی ناخن و کوتیکولتان استفاده کنید.

پاتیل در این باره می‌گوید که روغن ویتامین E و روغن ماهی باعث برطرف شدن التهاب ناخن می‌شود و به درمان پسوریازیس ناخن کمک می‌کند البته در مورد شما می‌توانید محصول سرم کوتیکول Olive & June که ۳۰ دلار است را استفاده کنید.

۵- از ناخن‌های مصنوعی خود داری کنید.

وقتی ناخن هایتان شکننده هستند استفاده از ناخن‌های مصنوعی وسوسه انگیز به نظر می‌رسد اما گفته می‌شود که نباید این کار را کرد زیرا باعث بدتر شدن پسوریازیس ناخن می‌شود البته در بعضی موارد هم آسیب خاصی ایجاد نمی‌کند.

۶-  ناخن هایتان را تمیز و خشک نگه دارید

گفته می‌شود رطوبت و گرما نیز میتواند باعث رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها شوند البته استفاده از محصول Vicks VapoRub که ۹ دلار قیمت دلار نیز می‌تواند به کاهش میکروب‌های ناخن تان کمک کند همچنین استفاده از لیسترین به قیمت ۶.۵۹ دلار می‌تواند به جلوگیری از عفونتها و باکتریها کمک کند.

پسوریازیس ناخن

۷- از غذاهای ضد التهابی استفاده کنید

از آنجا که پسوریازیس یک بیماری التهابی می‌باشد پاتل در این مورد می‌گوید که داشتن برنامه غذایی ضد التهابی می‌تواند ضد پسوریازیس ناخن باشد. او می‌گوید بخش‌های پوستی به هم متصل هستند و اولین بخش پوست، پوست بدن است ودومین بخش روده و احشا بدن می‌باشد که ایمنی بدن را ایجاد می‌کنند، البته موادغذایی التهابی مانند شکر و لبنیات و گلوتن نیز در توقف بیماری پسوریازیس اهمیت دارد و خوردن غذاهایی که دارای زرد چوبه هستند بسیار مفید هستند زیرا ضد التهاب می‌باشند.

۸-ناخن هایتان را با ملایمت کوتاه کنید

گاز نگرفتن ناخن یادتان هست انجام این کار باعث التهاب و آسیب می‌شود و به همین دلیل باید به آرامی آنها را کوتاه نمایید

۹-  از کاندوم انگشتی استفاده کنید

گاهی اوقات پسوریازیس فقط یک بخش ناخن را دربرمی‌گیرد بنابراین پاتیل خاطرنشان می‌کند که می‌توانید از کاندوم انگشتی استفاده کنید، به خصوص اگر برای درمان موضعی از استروئید استفاده می‌کنید این امر مفید است در حالی که برخی فروشگاه‌ها این کاندوم را دارند و شما می‌توانید با بریدن انگشتان دستکش این نوع کاندوم را بسازید، و برای هر پنج انگشت می‌توانید این کار را انجام دهید.

البته استفاده از روکش‌های DIY می‌تواند برای این امر مفید باشد و برای ایمنی نیز مناسب باشد البته استفاده از بانداژ و نوار‌های طبی نیز می‌توانند مفید به نظر برسند.

۱۰- اسید‌های چرب مفید استفاده کنید

در حالی که ما در مورد رژیم غذایی صحبت می‌کنیم پاتل می‌گوید دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ به درمان پسوریازیس کمک می‌کند همچنین اسید‌های چرب در ماهی‌ها به خصوص ماهی‌های آزاد و دانه‌های کتان و گردو نیز مفید هستند.

به سلامتی خودتان اهمیت بدهید

پاتل می‌گوید مدیریت کردن بیماری‌های التهابی مانند پسوریازیس ناخن به هیدراتاسیون و خواب و سلامتی شما بستگی دارد او می‌گوید نوشیدن ۸ لیوان آب و هشت ساعت خوابیدن و مصرف مولتی ویتامین و پروبیوتیک نیز می‌توانند به سلامت پوست و بدن شما کمک کنند.
البته روش‌های زیادی جهت درمان پسوریازیس وجود دارد ولی زیاد هم روش‌های آسانی نیستند. چون هنوز روش دقیقی برای درمان بیماریهای پوستی وجود ندارد اگر روشهای گفته شده برایتان موثر نبود باید به متخصص پوست مراجعه نمایید.

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *