پاک کردن آرایش صورت
 • نحوه صحیح پاک کردن آرایش صورت چگونه است ؟
 • چگونه آرایش چشم را بدون آسیب رساندن به چشم پاک کنیم؟
 • در خانه پاک کننده آرایش چشم درست کنید.
 • چگونه آرایش لب خود را پاک کنیم؟
 • روش صحیح پاک کردن کرم پودر و رژگونه از صورت چگونه است؟
 • پد مناسب برای پاک کردن آرایش باید چگونه باشد؟
 • آرایش پاک کن ها و پاک کننده های صورت چه تفاوتی با هم دارند؟
 • چگونه در خانه دستمال مرطوب درست کنیم؟
 • آیا پاک کننده طبیعی آرایش مناسب هستند؟
 • پاک کننده های طبیعی برای انواع پوست ها
 • آیا استفاده از تونر بعد از پاک کردن صورت لازم است؟
 • بهتر است چه زمانی  آرایش صورت خود را پاک کنیم؟
 • چگونه صورت خود را با حوله خشک کنیم؟
 • پاک کنننده صورت مخصوص آقایان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

آموزشگاه آرایشگری هنرسرا در مقاله “پاک کردن آرایش صورت” به تمامی مباحث بالا پرداخته است. در صورت داشتن سوال، در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

مراحل پاک کردن آرایش

مراحل پاک کردن آرایش

همان طور که می‌دانید یکی از مهم ترین نکته‌هایی که باید برای داشتن پوست سالم رعایت کنید، پاک کردن آرایش و تمیز نگه داشتن پوست است اما پاک کردن آرایش به این راحتی‌ ها هم که فکر می‌کنید، نیست.
باید برای انجام آن مراحلی را در پیش بگیرید و نکاتی را در نظر بگیرید تا پوست شما در سالم‌ترین حالت ممکن قرار بگیرد. پس در این قسمت از سایت با ما همراه باشید تا شما را با مراحل اصولی پاک کردن آرایش آشنا کنیم.

پاک کردن آرایش چشم

قطعاً می‌دانید که چشم حساس ‌ترین اجزای صورت محسوب می‌شود. پس هم هنگام آرایش و هم هنگام پاک کردن آن باید بسیار آرام و ملایم رفتار کنید تا هیچ گونه حساسیتی در آن ایجاد نشود و آسیب به پوست ظریف دور چشم وارد نگردد.

از پاک کردن پلک خود غافل نشوید.

هرگز نباید اجازه دهید که آرایش روی پلک شما باقی بماند، زیرا هرگونه آلودگی زیاد از حد و ماندگاری بالای آرایش باعث می‌شود که این مواد از منافذ پوست عبور کرده و وارد چشم شود. البته اثر آن بسیار کم است اما ممکن است برای بعضی افراد حساسیت ‌های چشمی ایجاد کند. پس هرگز پاک کردن آرایش پشت پلک را نادیده نگیرید.

پاک کردن آرایش چشم

پوست اطراف چشم را با دقت تمیز کنید.

حرکت دست شما باید کاملاً آهسته و ملایم باشد. هرگز با دست خود به اطراف چشم فشار وارد نکنید، زیرا این قسمت بسیار حساس و شکننده است و اگر خشن با آن رفتار کنید، احتمال مشکلات پوستی به شدت افزایش پیدا می‌کند.

نحوه‌ی صحیح پاک کردن آرایش چشم

اگر بخواهید پاک کردن آرایش چشم را به روشی صحیح انجام دهید، بهتر است از اول اقدام به پاک کردن هرگونه کرم و سایه پشت چشم کنید. سپس با استفاده از روغن، ریمل روی مژه‌ها را بردارید. البته همه افراد از این پاک کننده مخصوص برای چشم استفاده نمی‌کنند. پس بهتر است ببینید که با کدام روش راحت ‌تر هستید.

اگر آرایش چشم پاک نشود، چه می‌شود؟

اگر آرایش چشم تان پاک نشود، آلودگی‌ها و ذرات باقیمانده از مواد آرایشی از پشت پلک کم کم از منافذ پوستی عبور کرده و وارد چشم خواهند شد. در نتیجه باعث ایجاد حساسیت، گل‌ مژه، قرمزی و خارش چشم شده و از آنجا که چشم بسیار حساس است، پس حتماً باید آرایش چشم را پاک کنید.

طرز تهیه پاک کننده خانگی چشم

پاک کننده آرایش چشم خانگی

یکی از بهترین و سالم‌ترین پاک کننده چشم استفاده از عصاره خیار است و برای افرادی که پوست چرب دارند، هم بسیار مناسب است. همچنین برای روزهای گرم تابستان می‌توانید از میوه ‌های خنک کننده نیز استفاده کنید. کافی است که چند عدد خیار تازه را پوست کنده و رنده کنید. حدوداً می‌توانید یک هشتم فنجان آب خیار را با چند قطره روغن بچه مخلوط کنید و برای پاک کردن آرایش کل صورت، مخصوصاً آرایش چشم استفاده نمایید.

آرایش پاک‌کن چشم دو فاز و تک فاز

آرایش پاک کن‌های چشم دو فاز و تک فاز جزء بهترین محصولات برای پاک کردن آرایش چشم محسوب می‌شود اما تفاوت بین این دو چیست؟ آرایش پاک کن تک فاز چشم یک پاک‌ کننده معمولی و نرمال است که می‌توانید با استفاده از آن آرایش چشم خود را پاک کنید.
البته این نوع آرایش پاک کن هرگز برای پوست صورت استفاده نمی‌شود اما آرایش پاک کن دوفاز محصولی است که حتی برای محصولات ضد آب هم استفاده می‌شود. زیرا در پاک کننده‌های دوفاز محصولات روغنی هم قرار گرفته که در ترکیب با آب باعث پاک شدن آرایش ضد آب چشم میشود. همچنین می‌توانید از آنها برای پاک کردن آرایش لب هم استفاده کنید.
البته بعضی از متخصصان عقیده دارند که می‌توان از محصولات آرایش پاک کن چشم تک فاز برای پوست صورت هم استفاده کرد اما از آنجا که بعضی از افراد آرایش‌های سنگین و غلیظ ندارند، ممکن است با این محصولات دچار حساسیت شوند. پس چه بهتر که از آنها خودداری کنید و از محصولاتی استفاده کنید که مخصوص پوست صورت می‌باشند.

پاک کردن آرایش لب

برای پاک کردن آرایش لب پیشنهاد می‌کنیم از روغن ‌های طبیعی مثل روغن زیتون یا روغن نارگیل و روغن بچه استفاده کنید و بیش از حد به لب فشار وارد نکنید.
بعد از پاک کردن آرایش لب می توانید اسکراب بزنید تا لب شما نرم‌تر شود. برای درست کردن اسکراب کافی است که مقدار کمی آب و شکر را مخلوط کنید و به مدت ۲ الی ۳ دقیقه روی لب‌های خود نگه دارید. این اسکراب باعث می‌ شود بقایای هرگونه آرایش از روی لبهای شما برداشته شود و لب‌های کاملاً نرم و لطیفی داشته باشد.

پاک کردن آرایش صورت

پاک کردن کرم پودر و رژ گونه

برای پاک کردن کرم پودر روزانه، روش ‌های متفاوتی وجود دارد. به طور مثال می‌توانید از فوم ‌های صورت استفاده کنید یا اینکه مقداری روغن به کل صورت بزنید و آرایش خود را پاک کنید.
ژل های شستشو دهنده صورت، شامپوهای مخصوص شستشوی صورت، شیر پاک کن‌ها و محصولات متنوعی در این زمینه وجود دارد. باید ببینید که پوست شما چه نوعی است و با کدام روش سازگاری بیشتری دارد.
همچنین می‌توانید راه‌های بیشتری برای پاک کردن کرم پودر و آرایش کل صورت را در قسمت‌های پایین تر مشاهده کنید.
صورت و گونه خود را نیز با حرکات دایره‌ای شکل پاک کنید.  بیش از حد به پوست صورت خود فشار وارد نکنید.
اگر از پدهای آرایشی برای پاک کردن استفاده می‌کنید، احتمالاً باید چند عدد از آن ها را صرف پاک کردن آرایش روزانه و کرم پودر کنید. زیرا کرم پودر سنگین‌ترین ماده آرایشی روی صورت شما خواهد بود که بیشتر از بقیه استفاده شده است.

خط رویش موی سر را فراموش نکنید.

پاک کردن محل رویش مو

زمانی که آرایش می‌کنید و کرم خود را روی صورت پخش می کنید، شاید خودتان متوجه نباشید ولی مقداری از کرم و مواد آرایشی به قسمت های خط موی سر نفوذ می‌کنند و ممکن است مقداری از موی شما در این قسمت‌ها آغشته به لوازم آرایشی شوند. پس مراقب آن ها باشید و هنگام پاک کردن آرایش حتما به این قسمت‌ها هم توجه کنید.

پاک کردن پیشانی

برای پاک کردن پیشانی نیز باید مانند قسمت ‌های دیگر عمل کنید. بهترین حالت این است که پدهای آغشته شده به پاک کننده‌های آرایشی را به صورت دورانی روی پیشانی خود حرکت دهید. مراقب باشید که هیچ قسمتی از دید شما پنهان نماند.

بهترین پد های پاک کننده آرایشی

پدهای آرایشی بسیار متنوعی در بازار وجود دارد که اغلب آنها از پنبه درست شده‌اند اما اگر بخواهیم بهترین پد آرایشی را به شما معرفی کنیم که هنگام خرید به دنبال آن‌ها بگردید، بهتر است بگوییم که پدهای پنبه‌ای که معمولاً دوردوز هستند، بهترین گزینه می‌باشند‌ زیرا از بیرون آمدن پنبه هنگام خیسی و رطوبت جلوگیری می‌کنند. همچنین به پوست شما نمی‌چسبند. در صورتی که اگر از پنبه خالی استفاده کنید، شاهد چسبیدن آن ها روی پوست خواهید بود. البته زبری و نرمی پنبه برای پوست ‌های مختلف متفاوت است.

تفاوت آرایش پاک کن با پاک کننده صورت

انواع پاک کننده صورت

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که تفاوت آرایش پاک کن با پاک کننده صورت چیست. پس این قسمت را کامل مطالعه کنید.

آرایش پاک کن

آرایش پاک کن برای پاک کردن پایه یا بیس میکاپ به کار می رود. مثلاً رژگونه، کانسیلر، کرم پودر، پنکیک، سایر رژلب و هر ماده آرایشی که روی صورت شما کاملا مشهود است.  آرایش پاک کن‌ها هم انواع بسیار متنوعی دارند اما معمولاً افراد از آرایش پاک کن‌هایی استفاده می کنند که هم پوست آن ها را تمیز کند و هم چربی طبیعی پوست را از بین نبرد. یعنی باعث خشکی بیش از حد نشود.

پاک کننده صورت

اما پاک‌کننده‌های صورت هدف دیگری به غیر از پاک کردن و تمیز کردن آرایش دارند که آن هم از بین بردن آلودگی، عرق، سبوم و هرگونه ماده زائد و ناخالصی روی پوست است که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شود.  اگر قبل از پاک کننده از آرایش پاک کن استفاده کنید، تاثیر استفاده از پاک کننده افزایش پیدا می کند. زیرا وظیفه پاک کننده‌ها، تمیز کردن ماده آرایشی از روی صورت نیست، بلکه یک محصول تکمیلی محسوب می‌شود.

میسلار واتر و محلول آرایش پاک کن

میسلار واتر و محلول آرایش پاک کن

میسلار واتر یک پاک کننده آرایشی است که به خوبی هرگونه سبوم، آلودگی و ناخالصی پوست را از بین می‌برد و باعث نرمی و زیبایی پوست می‌شود. همچنین از میسل و ذرات روغنی تشکیل شده است و می‌تواند به عنوان یک پاک کننده آرایشی از آن استفاده کنید. کافی است که مقداری از آن را به صورت خود بزنید و سپس با یک پد پاک کننده پوست صورت را ماساژ دهید تا آلودگی‌ ها از میان برداشته شوند.

ژل شستشوی صورت

ژل شستشوی صورت روش استفاده بسیار راحتی دارد. به این صورت که مقداری از آن را به دست خود می ‌زنید و سپس آن را روی کل صورت پخش می‌کنید. قبل از استفاده از ژل باید صورت شما کمی مرطوب باشد. پس کمی صورت خود را خیس کنید و ژل را به کل صورت بزنید. ژل شستشو دهنده صورت مانند شامپوی سر است و به راحتی کف میکند. بعد از یک الی دو دقیقه کل صورت را با آب شستشو دهید. حتماً چشمان خود را ببندید. زیرا ژل‌ها برای چشم سوزش ایجاد می‌کنند.

فوم شستشوی صورت

فوم ‌های شستشوی صورت یک روش آسان هستند و شبیه به ژل شستشو عمل می‌کنند‌. دستتان را به مقدار کمی فوم‌ شستشو آغشته کنید. سپس آن را به کل صورت خود بزنید‌ بعد از چند دقیقه مالش و ماساژ، صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید.

صابون

معمولا استفاده از صابون بدن برای پاکسازی صورت استفاده نمی‌شود اما در مواقعی که چاره‌ای ندارید، می‌توانید مقداری از صابون صورت را به آب آغشته کنید تا خیس شود و کف آن بیرون بیاید و سپس صورت خود را با آن بشویید. اما صابون ‌هایی مخصوص صورت هستند و بعضی از صابون‌های گیاهی نیز می‌توانند برای پاک کردن آرایش صورت مفید واقع شوند. البته بعد از استفاده از هر نوع صابونی حتما باید مرطوب کننده بزنید، زیرا معمولاً صابون ها چربی مورد نیاز پوست را می‌گیرند.

دستمال مرطوب پاک کننده آرایش

دستمال مرطوب پاک کننده آرایش

دستمال مرطوب مخصوص خانم‌هایی است که بسیار در طول روز مشغله دارند و اصلاً وقت شستشوی صورت را ندارند. البته چه بهتر زمانی که به منزل می‌آیید، صورت خود را با روش غیر از دستمال مرطوب کننده پاک کنید، اما در زمانی که بیرون از منزل هستید و احتیاج دارید آرایش خود را پاک کنید، می‌توانید از دستمال‌های مرطوب استفاده کنید. دستمال ‌های مرطوب حاوی الکل هستند و برای بعضی از پوست‌ها حساسیت ایجاد می‌کنند و ممکن است افراد را مستعد جوش کنند اما استفاده از آن بسیار راحت است. پس می‌توانید رایحه‌های مختلف را از این دستمال ها تهیه کنید و به راحتی به پوست صورت خود بزنید.

طرز تهیه دستمال مرطوب خانگی

شاید با خواندن این تیتر کمی تعجب کرده باشید اما بسیار جالب است بدانید که دستمال مرطوب ‌ها را می توانید خودتان در منزل هم تهیه کنید. کافی است که مواد زیر را تهیه کنید:

 • قیچی
 • یک عدد ظرف پلاستیکی کوچک که بعداً برای نگه‌ داشتن دستمال مرطوب استفاده میشود.
 • دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل
 • دو فنجان آب
 • شوینده صورت که معمولاً از شامپو بچه هم به اندازه یک الی دو سرنگ استفاده می‌شود

طرز تهیه:
با قیچی که در دست دارید، نصف رول دستمال کاغذی را به دو قسمت تقسیم کنید. دقیقا این تقسیم بندی باید از وسط رول انجام شود.
البته می توانید دستمال‌ها را جداگانه از رول دستمال کاغذی خارج کنید و هر کدام را از وسط نصف کنید. سپس آب، روغن نارگیل و ماده شوینده‌ای را که انتخاب کرده بودید را به همان میزانی که گفتیم، داخل یک کاسه بریزید.
۲۰ ثانیه آن ها را داخل مایکروفر قرار دهید و بعد بیرون آورده و خوب هم بزنید. سپس نصف این مخلوط را داخل ظرف پلاستیکی ریخته و دستمال کاغذی‌هایی را که از قبل نصف کرده بودید را داخل این ظرف آغشته به مواد قرار دهید.
دستمال‌ها را باید به گونه‌ای داخل ظرف قرار دهید که یک طرف بار سنگین‌تری داشته باشد. یعنی دستمال‌ کاغذی بیشتری روی آن چیده شده باشد.
سپس در این ظرف را محکم ببندید و آن را برعکس کنید و اجازه دهید که مایعی که درست کردید، به خوبی به خورد دستمال‌ها برود. دوباره و مجددا می‌توانید در را باز کنید و مقدار کمی مخلوط اضافه کنید. قرار نیست که کل مواد را یک باره روی دستمال‌ها بریزید. می‌توانید این کار را کم کم انجام دهید. سپس هر وقت نیاز داشتید، از داخل این ظرف دستمال مرطوب بردارید و به آرامی صورت خود را پاکسازی کنید.

پاک کننده آرایشی طبیعی

پاک کننده های طبیعی آرایش

تمام روغن‌هایی که معرفی کردیم، جزء پاک کننده‌ های طبیعی آرایش محسوب می‌شود اما در این قسمت یک دستورالعمل را به شما آموزش می‌دهیم که برای پاک کننده صورت خود استفاده کنید.
کافی است نصف فنجان جو، نصف فنجان بادام زمینی و مقداری مایع مثل آب، شیر و عصاره لیمو را با یکدیگر به خوبی ترکیب کنید. سپس آنها را داخل یک شیشه در بسته بریزید و هر زمان که خواستید، آنها را با مقداری مایع برای غلظت مناسبی که می‌خواهید، مخلوط کنید و بعد به صورت خود بزنید.

دستمال مرطوب کودک

دستمال مرطوب کودک نیز مانند دستمال مرطوب‌های بزرگسالان عمل می‌کنند. با این تفاوت که مواد شیمیایی موجود در آن کم تر است. شاید نتوانید آرایش‌های بسیار غلیظ را با دستمال مرطوب کودک پاک کنید اما برای آرایش های سبک گزینه مناسبی هستند. همچنین احتمال ایجاد حساسیت در آن ها بسیار کمتر خواهد بود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن بسیار چرب است. همچنین حاوی مواد مغذی می‌باشد. پس می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و هم آرایش صورت خود را پاک کنید و همه مواد مغذی را به پوست خود تزریق کنید. روغن نارگیل به دلیل چربی بالایی که دارد، می‌تواند به راحتی مواد آرایشی را به خود جذب کرده و از روی پوست بردارد. کافی است که چند قطره از این روغن را متناسب با میزان چربی و یا خشکی پوست خود را روی آرایش صورت بزنید و پشت پلک و یا قسمت‌هایی که لازم است بکشید.

بخور

بخور یکی از عالی‌ترین و سالم‌ترین روش ‌ها برای پاک کردن آرایش صورت محسوب می شود. به طوری که زمانی که صورت خود را مقابل بخور آب معمولی می‌گیرید، صورتتان عرق می‌کند و مرطوب می‌شود. کافی است که بعد از برخورد، یک دستمال کاغذی معمولی را خیلی آرام روی صورت بکشید و خواهید دید که مواد آرایشی روی آن قرار خواهند گرفت و از پوست جدا می شوند. بخور همچنین علاوه بر پاک کردن آرایش باعث آبرسانی پوست نیز خواهد شد.

روغن بچه

پاک کردن آرایش با روغن بچه

روغن بچه یک روغن بسیار مناسب برای پاک کردن آرایش است؛ مخصوصا زمانی که به مواد دیگر دسترسی ندارید. روغن‌ بچه هیچ گونه ماده اضافه و مضری ندارد و مواد شیمیایی در آن به کار نرفته، زیرا برای پوست لطیف نوزاد تهیه شده است. به همین دلیل به راحتی می‌توانید آرایش صورت خود را با آن پاک کنید. همچنین برای پاک کردن آرایش پشت پلک نیز بسیار مفید و بدون آسیب خواهد بود.

شیر

شیر می‌تواند یکی از روش های سالم پاک کردن آرایش صورت باشد. می ‌توانید روی دست تمیز خود مقداری شیر بریزید و آن را به صورت‌تان بزنید. دقیقاً مانند زمانی که قصد دارید صورتتان را با آب بشویید. همچنین می‌توانید یک عدد پد پاک کننده آرایش را به مقداری شیر آغشته کنید و به صورت خود بزنید. بعد از استفاده از شیر شاهد شفافیت پوست خود خواهید بود.

خیار

خیار هم یک پاک کننده عالی محسوب می ‌شود و برای افرادی که پوست چرب دارند و متناسب است. همچنین برای روزهای گرم تابستان می‌توانید از میوه ‌های خنک کننده استفاده کنید. کافی است که چند عدد خیار تازه را پوست کنده و رنده کنید. حدوداً می‌توانید یک هشتم فنجان آب خیار را با چند قطره روغن بچه مخلوط کنید و برای پاک کردن آرایش کل صورت، مخصوصاً آرایش چشم استفاده کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا پاک کردن آرایش

ژل آلوئه ورا به شدت خاصیت دارد. همچنین می‌تواند حساسیت ‌های پوستی را از بین ببرد. کافی است که یک برگ تازه آلوئه ورا را تهیه کنید. سپس ژل آن را خارج کرده و به صورت ‌تان بزنید. ژل را روی صورت مالش دهید و بعد از یک الی دو دقیقه صورتتان را با آب ولرم بشویید. از آن جایی که آلوئه ورا چربی زیادی ندارد، بعضی از افراد توصیه می‌کنند که مقداری وازلین هم با آن ترکیب کنید.

جوش شیرین و عسل

کافی است که مقداری عسل طبیعی و ارگانیک را روی یک پارچه تمیز بزنید و مقدار بسیار کمی جوش شیرین اضافه کنید. سپس صورت خود را با آن پاکسازی کنید. ترکیب این دو ماده یک لایه بردار عالی خواهد بود و نیاز نیست که بیش از حد به پوست خود فشار وارد کنید. زیرا به راحتی آلودگی‌ها را از روی پوست برمیدارد.

روغن زیتون

روغن زیتون نیز یک پاک کننده طبیعی محسوب می ‌شود که پوست شما را آبرسانی می کند. کافی است مقداری از آن را به دستتان بزنید و سپس به صورت خود اعمال کنید یا این که مقداری پد پاک کننده آرایشی را به آن آغشته کرده و به صورتتان بزنید‌.

روغن بادام و شیر

کافی است یک قاشق غذاخوری شیر را با دو الی سه قطره روغن بادام شیرین ترکیب کنید. سپس آن را با پد آرایشی پاک کننده به صورتتان بزنید و بعد از چند دقیقه صورت را با دستمال یا همان پد ماساژ دهید و بعد آن را آب بکشید.

ماست

استفاده از ماست به عنوان پاک کننده برای روزهای گرم تابستانی بسیار مناسب خواهد بود. یک الی دو قاشق ماست را روی کل صورت خود پخش کنید. سپس با یک دستمال کاغذی روی صورت خود بکشید تا هم ماست و همه بقایای آرایشی از روی صورت شما برداشته شود. سپس صورت را با آب ولرم بشویید. همچنین می ‌توانید چند قطره لیمو هم به آن اضافه کنید.

گلاب

گلاب خواص جوان سازی و بسیار زیادی برای پوست دارد. کافی است که مقداری از آن را به کل صورت خود بزنید و کمی پوست صورت را ماساژ دهید. بعد از آن یک دستمال کاغذی یا پد پاک کننده را روی صورت بکشید تا هر گونه بقایای آرایشی به طور کامل برداشته شود.

پاک کردن آرایش با مواد طبیعی

پاک کننده طبیعی برای پوست چرب

معمولا توصیه می ‌شود افرادی که پوست چرب دارند، از ژل ‌های پاک‌کننده آرایشی و صابون‌ های صورت استفاده کنند تا چربی اضافه نیز از روی پوست آن ها برداشته شود. اما اگر به دنبال یک پاک کننده طبیعی باشید، بهتر است از ژل آلوئه ورا، شیر و یا ماست استفاده کنید که آرایش شما را پاک کنند و هم چربی روی پوست را افزایش ندهند.
برای افرادی که پوست چرب دارند، توصیه می‌کنیم که از پاک کننده طبیعی که آموزش دادیم، استفاده کنند و علاوه بر موادی که گفته شد، دو قاشق سوپ خوری نمک دریا، دو قاشق سوپ خوری نعنا خشک و پنج قاشق سوپ خوری روغن رزماری اضافه کنند.

پاک کننده طبیعی برای پوست خشک

قطعاً افرادی که پوست خشک دارند، باید سعی کنند از پاک کننده‌ های روغنی استفاده کنند که کمبود چربی پوست آن ها را جبران کند. گزینه ‌هایی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن بچه برای این افراد بسیار مناسب است.
همچنین می‌ توانید یک عدد سیب را پوست بکنید و تکه ‌های سیب را جدا کنید. سپس نصف فنجان ماست معمولی را با نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون و نصف قاشق سوپخوری عسل ترکیب کرده و همه آن ها را داخل مخلوط کن بریزید. سپس کمی پوست خود را مرطوب کنید و این مواد ترکیبی را به پوست صورت بزنید. ۵ دقیقه صبر کنید و بعد صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

پاک کننده طبیعی برای پوست حساس

افرادی که پوست حساس دارند، باید بیش از بقیه از پوست خود مراقبت کنند. همچنین باید از پاک‌ کننده ‌هایی استفاده کنند که کاملا ضد حساسیت هستند. پاک‌ کننده‌ هایی مثل روغن بچه گزینه بسیار مناسبی می ‌باشد‌ زیرا هیچ گونه حساسیت را در افراد ایجاد نمی‌کند اما اگر گزینه های طبیعی تری بخواهند، می‌توانند از ماست یا خیار استفاده کنند که ویژگی خنک کنندگی دارند و مانع از جوش، التهاب و خارش خواهند شد.

پاک کننده طبیعی برای پوست معمولی

افراد دارای پوست معمولی خوشبختانه می ‌توانند از انواع پاک کننده ‌های طبیعی استفاده کنند؛ بدون این که آسیبی به پوستشان وارد شود. برای تهیه پاک کننده طبیعی برای پوست‌های معمولی علاوه بر موارد ذکر شده، دو قاشق سوپ خوری آرد ذرت، دو قاشق سوپ خوری روغن بابونه و پنج قطره روغن اسانس مورد نظر خود را اضافه کنید.

پاک کننده طبیعی برای پوست مختلط

افرادی که پوست مختلط دارند، با چالش بیشتری روبرو هستند و این افراد در نواحی مثل بینی، پوست چرب و در نواحی مثل گونه‌ ها و پیشانی پوست خشک دارند که البته برای همه یکسان نیست.
این افراد باید سعی کنند متناسب با هر قسمت پوست متفاوت عمل کنند اما استفاده از صابون‌های گیاهی برای قسمت ‌های چرب، و روغن ‌های طبیعی برای قسمت‌ های خشک قطعاً بهترین راه حل ممکن خواهد بود.

بهترین زمان پاک کردن آرایش

بهترین زمان برای پاک کردن آرایش، دقیقاً زمانی است که به منزل بر می‌گردید و دیگر قصد بیرون رفتن و یا استفاده از لوازم آرایش را ندارید. هیچ گاه نباید شب با آرایش به رختخواب بروید. پس تحت هر شرایطی قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید.
البته بهترین حالت این است که اجازه ندهید آرایش بیشتر از ۳ الی ۴ ساعت روی پوستتان باقی بماند اما اگر شرایط پاک کردن را ندارید ، حداقل موقع خواب این کار را انجام دهید تا با پوست تمیز بخوابید و اجازه دهید که پوستتان بتواند نفس بکشد.

شستشوی دو مرحله ای

روش شستشوی دو مرحله‌ای را در پیش بگیرید.

شاید بتوان با قطعیت گفت که بهترین روش برای پاک کردن صورت و تمیز کردن آن بعد از آرایش، استفاده از شستشوی دو مرحله ای است اما این روش چگونه عمل می‌کند؟
در این روش باید هم از آرایش پاک کن استفاده کنید و هم از محصولات پاک کننده مناسب پوست. به همین دلیل به آن روش شستشوی دو مرحله‌ای صورت گفته می‌شود‌.
اول از همه باید آرایش خود را با استفاده از محلول آرایش پاک کنی که در اختیار دارید، پاک کنید.
می‌توانید به جای آن از یک محصول دیگر مثل دستمال مرطوب استفاده کنید. در مرحله بعد باید با پاک کننده، ادامه کار را انجام دهید.
در نتیجه کاملاً مطمئن می‌شوید که هر گونه بقایای ماده آرایشی ، آلودگی و چربی از روی پوست و لابه لای مناطق صورت به طور کلی از بین رفته است. معمولاً خانم‌های کره‌ای از این روش بیشتر استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که هیچ آلودگی روی پوست آن ها وجود نخواهد داشت.

آیا استفاده از تونر بعد از پاک کردن صورت لازم است؟

بله. زمانی که آرایش خود را پاک می‌کنید، بهتر است از تونر استفاده کنید. در واقع تونر یک روش تکمیلی برای پاکسازی و تمیز کردن پوست محسوب می‌ شود و هر گونه آلودگی باقی مانده را از لابه لای منافذ بر می‌دارد. البته تونر نباید قبل از محصولات پاک کننده آرایشی استفاده شود، زیرا اثر بخشی نخواهد داشت. بعد از این که پوستتان تمیز شد، تونر بزنید. استفاده از تونر باعث می ‌شود که سطح پوست صاف نرم و کاملاً یکدستی داشته باشید و از تمیزی عمقی پوست خود لذت ببرید.

مرطوب کننده بزنیم؟

بله. حتما باید بعد از پاک کردن آرایش با پاک کننده مناسب و بعد از استفاده از تونر، مرطوب کننده بزنید. زیرا تمام مواد از روی پوست شما جدا می‌شوند و پوست شما مستعد خشکی خواهند بود. پس حتماً مرطوب کننده متناسب با پوست خود را انتخاب کرده و استفاده کنید.

چگونگی خشک کردن پوست صورت با حوله

خشک کردن با حوله

تا جایی که می‌توانید از حوله استفاده نکنید و اجازه دهید تا پوستتان در معرض هوای آزاد خشک شود اما اگر عجله داشتید و باید پوست خود را خشک می‌کردید، بهتر است به جای حوله از یک پارچه نخی کاملا تمیز استفاده کنید اما اگر اصرار به استفاده از حوله دارید، یک حوله معمولی با پارچه کاملا لطیف انتخاب کنید. نکته بعدی این که نباید حوله را روی صورت خود بکشید. بلکه با حوله به صورت ضربه‌ای پاک کنید و هیچ گونه فشاری به پوست صورت وارد نکنید.

بهترین پاک کننده صورت مردان

پاک کردن صورت مردان

محصولات پاک کننده مختلفی برای صورت مردان در بازار وجود دارد اما از آن جایی که بسیاری از مردان از صابون استفاده می‌کنند، بهتر است نگاهی به این قضیه داشته باشیم.
اگر بخواهیم بهترین محصولات پاک کننده را برای صورت مردان معرفی کنیم، بهتر است بگوییم که برای صورت هر جنسیتی محصولات غیر از صابون مناسب‌ترین حالت است. یعنی تا جایی که می‌توانید از صابون استفاده نکنید اما از آن جایی که منافذ پوست مردان بزرگتر است و چربی بیشتری توسط پوستشان تولید می‌شود، به همین دلیل در مورد استفاده از صابون برای مردان به اندازه خانم ‌ها حساسیت به خرج نمی ‌دهیم‌ از طرفی روغن‌ها نمی‌توانند به اندازه کافی پوست صورت مردان را پاکسازی کنند و نیاز به پاک کننده‌ای قوی تری از روغن معمولی دارند.
اما به طور کلی مردان از هر پاک کننده صورتی که استفاده می‌کنند؛ باید یاد بگیرند که از استفاده از آب داغ خودداری کنند.

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *