انواع مش مو
 • انواع مش مو کدامند؟
 • انواع مش مو به چه روش هایی انجام می شود؟
 • نکاتی که هنگام کردن مش کردن مو باید به آن ها توجه کنید.
 • برای انجام انواع مش مو به چه ابزارهایی نیاز داریم؟
 • مش سوزنی یا کلاهی چگونه انجام می شود؟

در مقاله ” انواع مش مو ” به تمامی سوالات فوق پاسخ خواهیم داد. آموزشگاه آرایشگری هنرسرا برگزار کننده کلاس دوره آموزش رنگ مو و مش برای علاقه مندان در حوزه آموزش رنگ مو است.

انواع مدل های مش مو

لولایت

انواع مش مو : لولایت

در بین انواع مش مو ، هایلایت و لولایت شباهت زیادی به هم دارند. هایلایت رنگی تیره‌تر دارد و باعث می‌شود که موی افراد ضخیم تر و حجیم‌تر به نظر برسد. تفاوت هایلایت و لولایت زیرا هایلایت به قسمت‌های سه درجه روشن تر شده مو اطلاق می‌شود اما لولایت قسمت‌هایی هستند که تیره‌تر از حالت طبیعی می­باشد. یعنی بعد از لولایت، رنگ موی فرد دو درجه تیره‌تر از رنگ طبیعی خواهد شد.

هایلایت

در روش هایلایت که یکی از محبوب ترین انواع مش مو محسوب می شود، کل موها رنگ نمی شوند؛ بلکه قسمت­ هایی از مو انتخاب می‌شوند تا رنگ روشن‌تری نسبت به کل مو داشته باشد.

برای این کار، لابه لای مو چند رشته از موها را جدا می‌کنند و آن را چند درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی مو می‌کنند. در نتیجه موها در قسمت‌هایی تیره و در قسمت‌هایی روشن هستند و عمق موها بیشتر دیده می‌شود. حال برای اینکه رنگ هایلایت ها را انتخاب کنید، باید به رنگ موهای خودتان هم توجه کنید و رنگ پوستتان را نیز در نظر بگیرید اما به‌ طور کل بهتر است که موها را فقط ۳ درجه از رنگ طبیعی روشن‌تر کنید.

به طور مثال فردی که موی مشکی دارد، نباید هایلایت مو را نزدیک به رنگ قهوه‌ای تیره کند، زیرا در چنین حالتی هایلایت مو جلوه خاصی نخواهد داشت. برای این مدل از انواع مش مو ، رنگ‌هایی مثل مسی و کاراملی برای هایلایت رنگ موی مشکی مناسب است. افرادی که رنگ موی بلوند دارند، باید هایلایت را سه درجه روشن‌تر از بلوند طبیعی موهایشان انجام دهند اما اجازه ندارید که از این سه درجه فراتر بروید، زیرا ناهماهنگی زیادی روی موهایتان ایجاد می شود.

سان لایت

سان لایت مو

سان لایت به حالتی گفته می‌شود که شما در قسمت بالای سر یعنی از ریشه موها تا وسط سر را رنگ تیره کرده باشید و بعد از آن، ساقه مو را به رنگ‌های طلایی و مسی، یعنی رنگ‌هایی که در نور آفتاب وجود دارند، رنگ می‌کنید. به این نوع مش، مش سان لایت گفته می‌شود.

روش های سان لایت مو

مش موی سان لایت به دو روش انجام می‌شود: اول این که زمینه موی فرد خیلی روشن است اما باز هم با روش سان لایت تکه‌های روشن­ تری را  در وسط موها ایجاد می کنند. معمولاً از دو رنگ در این روش استفاده می‌شود که یکی از آن­ها رنگ بلوند خیلی روشن و نارنجی با پایه ضعیف می‌باشد.

در روش دوم، بیضی قسمت بالای سر یعنی جایی که موهای شما روییده تا تاج سرتان، رنگ موها را بلوند می­کنند که پهنای این بیضی  دست خودتان است و طبق سلیقه شخصی می توانید آن را کم یا زیاد کنید. در این مدل از انواع مش مو معمولاً ترجیح بر این است که زمینه رنگ مو بسیار روشن باشد تا هارمونی و هماهنگی بیشتری ایجاد گردد.

مووی لایت

مووی لایت

در این مدل از انواع مش مو ، اول در بالای سر شما یک مستطیل جدا می‌کنند و سپس این مستطیل را دکلره می‌کنند و بعد آن را به ۳ الی ۷ قسمت مساوی تقسیم می‌کنند. هر قسمت را با رنگ‌های فانتزی رنگ می‌کنند. نتیجه این می‌شود که رنگ موی شما حالت رنگین کمانی می‌گیرد که معمولاً این رنگ موی فانتزی را برای افراد در سنین پایین انجام می­دهند.

مش مون لایت (moon light)

در روش مش مون لایت، قسمت زیرین مو را بلوند می­کنند و سپس بیضی بالای سر افراد را تیره می­کنند.

هاف لایت

یکی دیگر از انواع مش مو ، هاف لایت است که در آن، اول از همه از قسمت رویش یا همان رستنگاه مو تا فرق سر و تا گودی گردن را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کنند. یعنی کل موهای شما به دو قسمت تقسیم می‌گردد. سپس یک طرف موها را با یک رنگ و یک طرف موها را با یک رنگ دیگر، رنگ می‌کنند. البته این مدل از انواع مش مو مو به شدت فانتزی است. در نتیجه برای افراد در زندگی معمولی خیلی کاربرد ندارد و بیشتر از آن برای نقش‌ها و کاراکترهای خاص در فیلم های سینمایی استفاده می‌کنند.

روش دیگری هم برای هاف لایت وجود دارد که این دفعه موهای شما را از بالا تا پایین به دو قسمت تقسیم می‌کنند. قسمت پایین مو را معمولاً روشن تر می‌کنند و قسمت بالای مو را تیره تر خواهند کرد .

دارک لایت

رنگ موی دارک لایت، یعنی رنگ موی تیره و روشن، البته نمی‌توان آن را مانند رنگ موی آمبره دانست. این دو تفاوت‌هایی با هم دارند، مثلاً در آمبره از تناژ تیره استفاده می‌شود که کم کم به سمت روشن می‌رود و یا برعکس. اما در دارک لایت لایه‌ها و دسته بندی‌های مختلف تیره و روشن را در موهای فرد می‌بینید که در واقع قانونمندی در آن کمتر است. یعنی زمینه موها روشن می‌شود و سپس با استفاده از فویل، قسمت‌های ظریفی از موها را بیرون کشیده و تیره می­کنند. لایه های تیره در نهایت بین رنگ زمینه روشن، بسیار جذاب جلوه خواهند کرد.

استار لایت

استار به معنای ستاره است، یعنی یک دسته از موهای شما را به حالت ستاره در مرکز موی شما جدا می‌کنند و با استفاده از فرم ستاره به دست آمده از وسط مو، آن را دکلره می‌کنند. البته بعضی‌ها به جای اینکه داخل ستاره را دکلره کنند، بیرون ستاره را دکلره می‌کنند اما معمولا این روش در کشور ما خیلی کاربردی نیست.

لایت پلنگی

برای این نوع از انواع مش مو باید شبیه لایت های دیگر موهای خود را صاف کنید. سپس کلاه مش روی موها قرار دهید.

از طریق قلاب موهایی که می‌خواهید لایت کنید را بیرون بیاورید اما با این تفاوت که انتهای موها نباید بیرون بیاید. سپس مواد را روی مو قرار دهید. حتماً از اولاپلکس _ خاویار مو و قطره آنتی دمیج در بین ترکیبات رنگ و مش استفاده کنید. سپس باید صبر کنید تا مو به رنگ پایه مناسب برسد. بعد از آن مواد را با شستشو از روی مو پاک کنید اما اصلاً کلاه را برندارید تا بتوانید بخش هایی که به رنگ آن­ها به پایه نرسیده است را اصلاح کنید.

ترجیح بر این است که بدون در آوردن کلاه، رنگساژ مو را انجام دهید و بعد از رنگساژ موها را آبکشی کنید. ماسک موی روغن آرگان می تواند عاملی برای تقویت موها باشد.

لایت ببری

برای انجام لایت ببری اول باید کل موهای خود را با دکلره به رنگ پایه ۸ برسانید. سپس از شامپوی ضد زردی استفاده کنید و زردی موهای خود را بگیرید و بعد با شابلون یا فویل قسمت هایی را از وسط مو جدا کنید. این قسمت ها را با رنگساژ تیره کنید.

لایت رنگین کمانی

برای لایت رنگین کمانی ابتدا باید پایه مو را روشن کنید. سپس دسته بندی های مختلف مو را جدا کنید. موی خود را شستشو دهید اما کلاه مش را در نیاورید. سپس هر قسمت از مو را به رنگ دلخواه خود رنگساژ کنید.
بعد از رنگساژ موها را شستشو دهید.

لایت گربه ای

برای این مدل از انواع مش مو ، پس از بیرون آوردن تکه موها از کلاه مش، آن ها را به هم ببافید. سپس این بافت ها را به دکلره و اکسیدان آغشته کنید. بعد از این­که موهایتان به پایه مناسب رسید، مواد دکلره را از موهای خود بشورید.
کلاه مش را در آورید و سپس رنگساژ کنید.

لایت بارانی

در مدل لایت بارانی باید زمینه موی شما تیره باشد. سپس از شابلون و مخلوط دکلره و اکسیدان استفاده کرده و موهای خود را روشن کنید.
بعد از این­که موها به پایه رنگ مناسب رسید، آن را با آب شستشو دهید و عمل رنگساژ را با رنگ دلخواه خود به انجام برسانید.

انواع روش‌های مش مو

مش مو مانند دیگر رنگ‌های مو روش های مختلفی دارد. در نتیجه شما را محدود نکرده و می‌توانید از هر روشی که مهارت بیشتری در آن دارید، استفاده کنید که در این قسمت شما را با روش های مختلف انجام مش مو آشنا خواهیم ساخت:

مش کلاهی یا سوزنی

مش سوزنی

حتما نام مش کلاهی یا سوزنی به گوشتان خورده است اما نمی دانید که باید از کجا شروع کنید.

در روش اول باید موها را شانه کنید، وقتی کلاه مخصوص مش را روی سر فرد می گذارید باید یک قلاب داشته باشید تا بتوانید دسته‌هایی را از مو را انتخاب کنید و از داخل سوراخ کلاه بیرون بکشید. یعنی در نهایت باید قسمت‌هایی از مو در اندازه کم از این سوراخ خارج شود و قسمت‌هایی از مو زیر کلاه باقی بماند.

سپس موهایی را که از داخل این سوراخ‌ها بیرون کشیدید را دکلره کنید. عمل رنگساژ را روی آن­ها انجام دهید که معمولاً با استفاده از فرچه رنگ مو قابل انجام است.

معمولاً توصیه می‌شود که عمل دکلره و رنگساژ را از قسمت­های جلوتر مو شروع کنید. این کار باعث می‌شود که قسمت جلوی موی شما روشن تر دیده شود. بعد از اتمام کار، موهایی را که رنگ کردید، با یک کلاه پلاستیکی بپوشانید. سپس ۲۰ دقیقه صبر کنید. هر چقدر که اجازه دهید، رنگ مو بیشتر بماند، در نهایت موهای شما رنگ روشن‌تری خواهد داشت. حالا باید کلاه پلاستیکی را از روی موهایتان بردارید، موهای مش شده را بشویید. بعد از آن کلاه اصلی را بردارید و به موهای خود شامپو زده و بشویید.

چه زمانی کلاه مش را در بیاوریم

کلاه مش معمولا بعد از ۲۰ دقیقه در آورده می‌شود اما هر چقدر بیشتر صبور باشید، رنگ موی شما نتیجه بهتری می‌گیرد. پس خیلی عجله نکنید. همچنین می‌توانید چند وقت یک بار به آرامی زیر کلاه را بررسی کنید تا ببینید رنگ دلخواه شما در آمده است یا خیر. همچنین باید مراقب سوختگی مو نیز باشید.

مش با فویل

انواع مش با فویل

روش دیگری هم برای مش کردن موها وجود دارد که به آن مش با فویل گفته می‌شود. در این روش اول موهای جلوی سر را به سه قسمت و موهای پشت سر را به چهار قسمت تقسیم کنید.

سپس یک عدد شانه دم باریک برمی‌دارید. قسمت های مورد نظر را باید به شکل زیگزاگ جدا کنید.
بعد از آن یک عدد کاغذ فویل را به شکل مستطیل برش می‌دهید. لبه جلویی کاغذ فویل را برای استحکام بیشتر روی موهای سرتان تا بزنید و بعد موهای خود را روی کاغذ فویل قرار دهید. بعد از آن مواد دکلره را از قسمت نیم سانتی متری پوست سرتان به موها می‌زنید.
باید دقت کنید که مقدار مواد دکلره ای که استفاده می‌کنید، خیلی زیاد نباشد.

پودرهای مخصوص فویل هم در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند که کف نمی‌کنند. سپس کاغذ فویل را روی موهایتان تا می‌کنید. بعد از آن که قسمت‌های دکلره شده به پایه رنگ مورد نظر رسیده‌اند را بشویید و رنگساژ مورد نظر خود را روی آن­ها پیاده کنید. در نهایت از یک براشینگ خوب استفاده کنید تا کار مش شما به پایان برسد.

چکار کنیم مش با فویل نشتی نکند؟

یکی از نکاتی که باید هنگام مش کردن مو آن را رعایت کرد، این است که کار خود را از قسمت کنار گوش راست شروع کنید، نه از قسمت پشت سر.

پس از گوش سمت راست اولین دسته مو را بردارید، دسته‌ای که جدا می‌کنید، نباید خیلی پرپشت و ضخیم باشد، زیرا باعث می‌شود که از ریشه موی شما فاصله پیدا کند و نتیجه خوبی ایجاد نمی‌شود و ممکن است ریشه‌ها به خوبی رنگ نگیرند.

همچنین اگر دسته مو خیلی کلفت باشد، مواد نشت می‌کند و از روی فویل به سمت پایین می‌آید. مواد شما نیز باید به اندازه مواد آمبره سفت باشد تا به راحتی از روی موها پایین نریزد یا نشت نکند‌.

وسایل مورد نیاز مش سوزنی

معمولا مش کردن مو برای افراد مختلف نیازمند لوازم متفاوت می‌باشد اما به طور کلی چند وسیله برای هر نوع مشی مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل موارد زیر هستند:

 • کلاه مش
 • قلاب شماره ۶
 • پودر دکلره
 • اکسیدان
 • شانه رنگ
 • شانه دم باریک

 

نکات مهم هنگام مش کردن مو

مش کردن مو مانند هر روش و اقدام زیبایی نیازمند رعایت نکاتی می‌باشد که در این قسمت آنها را به شما معرفی می­کنیم تا با در نظر گرفتن آنها بتوانید نتیجه کار زیباتری داشته باشید.

شانه زدن موها قبل از مش

موها را باید کاملاً صاف شانه بزنید. زیرا اگر هرگونه گره‌ای داخل موهای شما وجود داشته باشد، هنگامی که می‌خواهید موها را از لابلای کلاه بیرون بکشید، این قسمت‌های گره خورده به یکدیگر می‌پیچند. همچنین می‌توانید آنها را به راحتی از سوراخ کلاه بیرون بیاورید، در نتیجه کار شما سخت‌تر پیش می‌رود.

خشک کردن موها قبل از مش کردن مو

اینکه موها هرگز نباید خیس باشند. موها را حتماً خشک کنید. اگر موی خیس یا نمدار را برای انجام این اقدام به کار بگیرید، نتیجه کار شما اصلاً خوب نخواهد بود، زیرا موهایی که نظم داشته باشند، حجم کمتری دارند.

در نتیجه هنگامی که می‌خواهید آن­ها را از سوراخ کلاه بیرون بکشید، حجم زیادی از موها بیرون می‌آید و در نتیجه کارتان سخت می‌شود؛ مخصوصا برای افرادی که موهای بلندی دارند. پس هرگز این نکته را نادیده نگیرید.

احتیاط در استفاده از قلاب مش

این که زمانی که می‌خواهید موی خود را به وسیله قلاب از داخل کلاه بیرون بکشید، اصلاً لازم نیست که قلاب را به طور کامل داخل کلاه و موی سرتان فرو ببرید. کافی است که موهای لایه سطحی را بیرون بکشید.

مراقب باشید که هنگام وارد کردن قلاب داخل کلاه، هیچ حرکت اضافه‌ای نکنید، زیرا احتمال برخورد کلاه با پوست سر وجود دارد که پوست سر فرد را زخمی کند و موها را گره می‌زند.  در نتیجه درآوردن مو از سوراخ کلاه به یک کار دردناک تبدیل می‌شود.

غلظت مناسب مواد دکلره

بعد از اینکه موها را به اندازه دلخواه خودتان از داخل سوراخ‌ها بیرون آوردید و مواد را آماده کردید، شروع به انجام کار کنید. پیمانه پودر مش بستگی به این دارد که حجم مو چقدر است. سپس پودر مش را با اکسیدان ۲۱ درصد و یا همان اکسیدان شماره ۳ مخلوط کنید تا مواد حالتی شبیه به ماست پیدا کند. مراقب باشید که مواد بیش از حد سفت یا بیش از حد شل نباشد.

مواد را به صورت کاملاً یکدست به موهایتان بزنید. سپس روی مو، یک عدد کلاه نایلونی قرار می‌دهید. یک عدد حوله هم روی آن می‌گذارید تا موهای شما گرم باقی بمانند. در این روش باید کاملاً با حوصله رفتار کنید و عجله نکنید تا موها به پایه رنگ دلخواه شما برسند.

شستن صحیح موها بعد از مش

بعد از اینکه رنگ مو به پایه مورد نظر شما رسید، موها را بشویید اما نباید نرم کننده به موها بزنید. آب اضافه مو را بگیرید و سپس رنگساژ مورد نظر را اعمال کنید.

بعد از اینکه رنگساژ به مدت یک ربع روی موهای شما ماند، سپس آن را شستشو  ‌دهید. یک نرم‌کننده به موهایتان اعمال کنید، کلاه را بر ‌دارید، موها را خشک کنید و سپس برای تقویت و حفاظت از مو می‌توانید از ماسک مو یا سرم مو استفاده کنید.

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *