چگونه به موهای نازک خود حجم بدهیم؟

چگونه به موهای نازک حجم بدهیم

تارهای مو به چند دسته تقسیم می شوند؟

به طور کلی تارهای مو به صورت نازک ،متوسط و یا ضخیم طبقه بندی می‌شود. وقتی شما موهای نازکی دارید یعنی اینکه تارهای موی شما دارای قطر کمی هستند، در حالی که ممکن است یک تار دیگر موی شما دارای قطر ضخیم تری باشند. بافت موی متوسط نیز در بین این دو مورد قرار می‌گیرد در نتیجه نسبت به تارهای ضخیم تارهای موی ریز و نازک شکننده تر هستند.

موهای نازک و کم حجم

البته ممکن است یک نفر تمامی انواع تارهای مو را داشته باشد و یا موهای نازک در چند طرف پوست سرش را داشته باشد و یا تارهای ضخیم مو نیز در طرف دیگر باشد. که تفاوت‌ها به درستی نشان داده می‌شود.

شما اگر می‌خواهید بفهمید بافت مویتان چگونه است می‌توانید ضخامت موهایتان را از طریق گذاشتن تار مو بین انگشتان خودتان تشخیص دهید. اگر نتوانید بافت تار مویتان را احساس کنید پس مویتان بافت نازکی دارد و اگر به آرامی بتوانید آن را احساس کنید متوسط است، البته بسیاری از آرایشگرها و پیرایشگرها از یک کالیبراسیون برای بررسی بافت مو استفاده می‌کنند تا به نتایج دقیقتری برسند.

 تفاوت موهای نازک در مقابل موهای ریز

مردم معمولا تفاوت بین بافت مو و تراکم مو را اشتباه می‌گیرند، البته موهای نازک و ریز شبیه به هم هستند و لی بطور کاملا متفاوت نیز می‌باشند موهای نازک را می‌توان از طریق ضخامت یک تار مو تشخیص داد.

در حالی که موهای نازک نشان می‌دهند که تعداد تارهای کمی روی پوست سر هستند. البته موهای دارای بافت ریز نیز دارای تارهای زیادی هستند. البته باید گفت که فردی که دارای بافت موی ضخیم و پرپشت هست ممکن است موهای کم تراکم و یا نازک نیز داشته باشد.

مشکلاتی که در مورد موهای نازک وجود دارد

  • افرادی که موهای نازک دارند نمی‌توانند خوب به موهایشان برسند و موهایشان بی حالت و مجعد می‌باشد و این افراد خوب نمی‌توانند از موهایشان نگه دارند، زیرا بیشتر موهای آنها تمایل به صاف شدن و در بعض مواقع ریزش پیدا می‌کند.
  • موهای نازک به دلیل قطرشان دارای بافت نیستند و بنابراین برای دستیابی به موهای نازک به بافت حجیم تری نیاز است.
  • موهای نازک زودتر چرب می‌شود و ممکن است پس از شست و شو صاف شوند و باز حالت چربی به خود بگیرند.
  • موهای بلند و نازک نیز در خود فرو می‌روند و حالتی صاف می‌تواند به موهایتان اضافه نماید.
  • افرادی که موهای نازک دارند ممکن است در بلند شدن موهایشان به مشکل بر بخورند.

چه عواملی باعث می‌شود تا بافت موهای ما نازک و ریز به نظر برسد؟

قطر موی انسان در افراد مختلف متفاوت است و بر اساس یک سری عوامل نوع بافت و قطر مو تعیین می‌گردد.یکی از این عوامل ژنتیک است.

ژنتیک

به احتمال زیاد نازک بودن موهای شما می‌تواند ارثی باشد و اگر در خانواده تان افرادی با موهای نازک هستند، به احتمال زیادی ژن آن ها در تعیین بافت موهای شما نقش دارند و ژنتیک می‌تواند توضیح دهد که چرا افراد آسیای شرقی ۳۰ درصد بافت موهایشان ضخیم تر از آفریقایی‌ها و ۵۰ درصد ضخیم تر از اروپایی‌ها هستند.

افزایش سن

قطر موی انسان در هنگام نوزادی بسیار نازک است و با افزایش سن حالت موها به زبری می‌رود. مطالعات روی موی ۱۸۰۰۰ زن ژاپنی نشان داد که قطر موها در نزدیک ۴۰ سالگی به حداکثر میرسد و سپس کاهش می‌یابد.

رژیم غذایی

مصزف کم پروتئیین می‌تواند بر قطر الیاف مو تاثیر بگذارد و برای جلوگیری از این کار باید پروتئین مناسب را مصرف کنید تا کمبود ویتامین هایتان نیز جبران شود. البته غذاهایی که حاوی امگا ۳ و مواد معدنی مانند آهن هستند، می‌توانند باعث افزایش ضخامت موهای شما شوند.

استفاده از روش‌های درمانی شیمیایی

استفاده از درمان‌های شیمیایی مانند رنگ‌ها  و سفید کننده‌ها می‌توانند به کوتیکول موها آسیب برسانند، که  اینکار باعث اختلال مو‌ها می‌شود و ظاهر مو را به هم می‌ریزد و استفاده بیش از حد از محصولات حالت دهنده می‌تواند موها را ضاف کرده و حالتی شل به موها دهد.

چگونه موهای نازک را بشوییم؟

شستشوی موهای نازک

برای شستن موهای نازک باید به طور مکرر از شامپو استفاده کنیم البته شست و شوی مکرر با شامپو می‌تواند موها را خشک کرده و تولید چربی مو را بیشتر کند. پس در این حالت از یک شامپوی ملایم و بدون سولفات که حجم دهنده نیز باشد، استفاده کنید.

آیا می دانستید رنگ کردن موها علاوه بر اینکه تنوع خاصی به چهره فرد می دهد و باعث جذاب شدن می شود، موها را نیز حجیم تر و پر پشت تر نشان می دهد؟ اگر مایل هستید موهایتان را رنگ کنید، مراقبت از موهای رنگ شده را جدی بگیرید.

شامپو‌های حجم دهنده مو طوری طراحی شده اند که موهای نازک را تغییر می‌دهند. همچنین از استفاده شامپوهای نرم کننده حاوی سیلیکون خودداری کنید چون ساقه مویتان را درگیر می‌کند و حالت سنگینی به موهایتان می‌دهد.
هنگام شامپو زدن به موهایتان از آب ولرم استفاده کنید و هنگام استفاده از شامپو و نرم کننده کاملا سرتان را بشویید چون باقی مانده‌های مو می‌توانند حالت سنگینی به موهایتان دهند.

هفته ای یک بار از شامپوهای براق کننده استفاده کنید تا رسوباتی که موها را سنگین می‌کند از بین ببرید و برای موهای رنگ شده استفاده از شامپوی براق کننده که رنگی ندارد موثر استف چون رنگ مو را به سرعت از بین نمی‌برد.

البته توصیه می‌شود در برخی موارد از شامپوی خشک برای موهای نازک استفاده کنید . البته استفاده از شامپوهای پودری می‌توانند چربی‌ها را جذب کنند و ریشه‌های مو را بلند کنند و به طور موقت باعث بهبودی تارهای نازک مو شوند.
استفاده از نرم کننده ها:نرم کننده‌ها می‌توانند به مو رطوبت اضافه کنند و حالت بد مو را از بین می‌برد. با این حال استفاده بیش از حد از نرم کننده‌ها می‌تواند باعث صاف شدن موهای نازک سر شوند. البته سعی کنید در این حالت از حالت دهنده‌ها استفاده نکنید تا واکنش مویتان را در قبال نرم کننده‌ها بهتر ببینید.
اگر می‌خواهید از نرم کننده استفاده کنید باید یک محصول صحیح را جهت استفاده انتخاب کنید و باید به درستی از آن استفاده کنید و از نرم کننده‌های حاوی چربی و سیلیکون که باعث تجمع چربی روی موهایتان می‌شود خودداری کنید.

بیشتر باید بر روی انتها و طول موها هنگام استفاده از نرم کننده تمرکز کنید و زیاد به ریشه مو کاری نداشته باشید.  توجه داشته باشید که پس از شست و شوی  کامل مو با شامپو باید از نرم کننده استفاده کنید و  در آخر سر را به طور کامل آبکشی کنید تا چیزی از نرم کننده و شامپو روی سرتان باقی نماند.

چگونه موهای نازک مان را خشک کنیم؟

خشک کردن موها

موهایتان را که تازه شسته شده را با حوله جهت خشک کردن بپوشانید تا حدود ۹۰ درصد مو خشک شود و زیاد هم موهایتان را گرم نکنید که حالت موهایتان ناگهان خراب شود. سعی بیشتر ریشه موهایتان را خشک کنید که باعث حجم دهی بیشتر به موهایتان می‌شود، وقتی از سشوار استفاده می‌کنید، موهایتان را برس بکشید تا ریشه‌های موهایتان بلند شود.

نحوه آرایش وحالت دهی به موهای نازک

استفاده از یک سری ابزارها می‌تواند حالت طبیعی به موهای نازک بدهد البته استفاده از برس‌ها می‌تواند باعث ایجاد یکنواختی در چربی طبیعی موهایتان شوند تا موهایتان حالت چسبناک پیدا نکند. شما باید هر چند وقت یکبار از حالت دهنده‌ها استفاده کنید تا مواد باقی مانده از روی موهایتان را پاک کند.

باید از حالت دهنده‌های با کیفیت استفاده کنید و در دمای پایین آنها را نگه دارید زیرا وجود گرمای زیاد باعث وز شدن موها می‌شود و به موهای نازک آسیب جدی می‌زند و باید همیشه قبل از استفاده از حالت دهنده‌ها از اسپری محافظ حرارتی مو استفاده کنید تا موهایتان آسیب نبینند.
از حالت دهنده‌ها به مقدار کم استفاده کنید زیرا استفاده زیاد از آنها حالت سنگینی به موها می‌دهد و حجم مو را از بین می‌برد البته اگر موهای بلندی دارید نباید از ژل و یا کرم‌های حالت دهنده به خصوص وقتی موهایتان نازک است استفاده کنید چون حالت سنگینی به موهایتان میدهد در این حالت باید از یک اسپری حالت دهنده که مورد نیازتان است استفاده کنید.

چه ترفندهایی برای افزایش حجم مو وجود دارد؟

کوتاه کردن مو به روش مناسب

حفظ موهای نازک که طولهای متوسط و یا کوتاهی دارند را باید مدیریت کرد. موهای بلند نیز با داشتن این ویژگی‌ها می‌تواند ظریف و نازک به نظر برسند البته برای حجم دادن به مو آرایشگر ممکن است از یک سری لایه بردارها استفاده کند و ظاهری با حجم بیشتر روی موهایتان ایجاد کند، که بافت مو در این قسمت مهم است. استفاده از یک سری مواد برای بخشهای آسیب دیده مو نیز مهم است و مو‌ها را صاف نگه می‌دارد.

استفاده از پرم‌ها برای موهای نازک

زنانی که دارای بافت نازک هستند ممکن است از پرم‌ها استفاده کننده که باعث تقویت تارهای مو و ضخیم تر شدن آنها می‌گردد البته برای حجم دهی به موهای صاف نیز مناسب است پرم‌ها ریش‌های مو را تقویت کرده و موها را صاف و پرتر نشان می‌دهد.

رنگ کردن مو

رنگ کردن مو باعث افزایش ساختار ساقه می‌شود و باعث می‌شود تارهای نازک مو ضخیم تر به نظر برسند البته یک آرایشگر با تجربه می‌تواند به طور صحیح از رنگ‌ها استفاده کند تا موهایی ضخیم تر ایجاد شوند.

رنگ موها می‌توانند ساقه مو را بپوشانند و حجم بیشتری به تارهای مو بدهند البته باعث ایجاد اختلال در سفید شدن تارهای مو می‌شوند و موها را پرپشت تر می‌کند البته استفاده از دیگر مواد نیز می‌تواند حجم بیشتری به موها بدهد. رنگ کردن حرفه ای موها می‌تواند بخش ریشه مو را نسبت به سایر بخش‌ها حجیم کند و حجم کامل تری به مو ارائه دهد.

استفاده از اکستنشن مو جهت ضخیم کردن مو

اکستنشن مو می‌تواند برای افرادی مناسب باشد که موهای نازکی دارد. اکستنشها برای افزایش ظول مو ویا افزایش حجم مو ساخته شده اند و به طور موقت حجم مو را افزایش می‌دهند و باعث تغییر سریع مدل‌های مو می‌شوند و به راحتی می‌توان از آنها استفاده کرد البته در نوع رنگ‌های مختلف متناسب با همه افراد نیز وجود دارند. استفاده از اکستنشن هلو مخصوص موهای نازک است زیرا در هنگام اتصال به موهایتان کشیدگی در مو ایجاد نمی‌کند.

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *