چگونه می توان آسیب دکلره مو را کاهش داد؟

جلوگیری از آسیب های دکلره

دکلره چیست؟

دکلره یا بلیچینگ یک فرایند اکسیداسیون است که رنگ اصلی مو را از روی موهای شما برمی دارد. مواد شیمیایی سفید کننده به کوتیکول نفوذ کرده و رنگدانه های مو را تخریب می کنند.

بنابراین رنگ اصلی را از تارهای مو حذف می کند. این فرایند موهای شما را سفید یا بی رنگ می کند. کیت های سفید کننده حاوی دکلره به شکل پودر و یک کرم حاوی پراکسید هیدروژن است که برای فعال شدن باید با دکلره مخلوط شود.

همچنین کوتیکول خارجی مو باید جدا شود تا محلول سفید کننده به ساقه مو نفوذ کند. در طول فرایند دکلره کردن، رنگ مو به تدریج تغییر می کند. بسته به رنگ طبیعی شما، موهای شما قبل از رسیدن به سایه بلوند سفید، مراحل زیادی از قهوه ای، قرمز، نارنجی و زرد را پشت سر می گذارد.

آسیب دکلره به موها

آسیب احتمالی موها در اثر استفاده از دکلره

متأسفانه، مواد سفید کننده فقط بر مولکول های رنگ مو تأثیر نمی گذارد. فرایند سفید شدن پیوندهای پروتئینی را نیز ضعیف کرده و موها را شکننده و نازک تر از قبل می کند. کراتین طبیعی موها نیز ضعیف شده و منجر به آسیب ساختاری به مو می شود.

دکلره چربی طبیعی موهای شما را که تارهای شما را سالم و مرطوب نگه می دارد نابود می کند. مواد شیمیایی دکلره می توانند فلس های کوتیکول را ضعیف کرده و هسته داخلی مو را در معرض خطر قرار داده و مستعد از دست دادن رطوبت شوند. این باعث می شود موهای شما خشک و بیش از حد متخلخل شود.

 آیا می دانید که انتخاب رنگ مو مناسب رنگ پوست یکی از دغدغه های اصلی بانوان است؟ ما راهکارهایی را ارائه داده ایم تا بتوانید رنگ موی مناسب پوستتان را انتخاب کنید. همچنین می توانید با یادگیری انتخاب رنگ مو بر اساس تناژ پوست، به طور حرفه ای وارد بازار کار شوید و بهترین عملکرد خود را داشته باشید.

در نتیجه، سفید شدن یک فرآیند خشن است که می تواند موهای شما را بیش از حد خشک، شکننده، وز، مستعد گره خوردن و بیشتر مستعد شکستن و چند شاخه کند.

چگونه خطرات آسیب رساندن به موهای خود را به حداقل برسانیم؟

اگر به دکلره کردن موهای خود فکر کرده اید، همیشه بهتر است با یک متخصص مشورت کنید، به خصوص اگر موهای تیره ای دارید. پس از مراحل اولیه، می توانید فرایند دکلره کردن ریشه ها را در خانه انجام داده و در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

 آسیب دکلره موها

با این حال، اگر موهای خود را در خانه دکلره می کنید، توجه داشته باشید که سفید شدن یک فرایند پر مخاطره و زمان بر است و برای جلوگیری از آسیب های طولانی مدت نیاز به استفاده از تکنیک های مناسب و ابزار مناسب دارد. در اینجا چند نکته مفید قبل از شروع کار آورده شده است.

نکات مهم قبل از دکلره کردن موها

 • از هر مارک ناشناسی که در داروخانه ها پرهیز کنید زیرا می توانند آسیب جدی وارد کنند و محصولات با کیفیت حرفه ای را که در سالن ها یا مغازه های زیبایی معتبر موجود است انتخاب کنید. محصولات دکلره با کیفیت حاوی مواد مغذی و عوامل تقویت کننده در فرمولاسیون آنها هستند.
 • توصیه می شود از کمترین حجم ممکن استفاده کنید که در از بین بردن رنگ اصلی شما موثر باشد، تا برای پوست سر و موهای شما کم ترین آسیب را ایجاد کند. برای موهای بلوند، قهوه ای روشن و تیره بیش از ۲۰ ولوم استفاده نکنید، اما برای موهای متوسط ​​تیره و قرمز عمیق برای اثر بخشی مناسب به یک حجم حداقل ۳۰ ولوم نیاز دارند. اگر می خواهید از موهای تیره به بلوند سفید بروید، به دکلره شدید و کمک حرفه ای نیاز خواهید داشت.
 • پس از انتخاب حجم مناسب، باید زمان را به درستی تنظیم کنید تا رنگ بلوند مورد نظر را بدست آورید. زیاد ماندن دکلره در موهای شما باعث سوختن موها می شود. اگر موهای شما در طول زمان توصیه شده کاملاً روشن نشده است، مواد شیمیایی را بشویید و چند روز بعد مجدداً دکلره کنید.

رنگ کردن موها می تواند بسیار هیجان انگیز وجذاب باشد. با این حال، بسیاری از خانم ها به دلیل ترس از آسیب وارد شده به مو‌ها، از رنگ کردن مو‌های خود اجتناب می‌کنند. اما روش‌ها و تکنیک‌هایی برای مراقبت از مو‌های رنگ شده ودکلره شده وجود دارد که شما می‌توانید همزمان از زیبایی و سلامت موهای خود لذت ببرید.

 • هنگام دکلره کردن موهای تیره، قبل از رسیدن به بلوند مورد نظر، باید آنها را به تدریج روشن کنید. یک دوره استراحت حداقل یک هفته بین جلسات دکلره کردن، به موهای شما زمان می دهد تا از آسیب ها بهبود یابند. درمان های تقویتی و نرم کننده بین زمان های دکلره به خوبی عمل می کند.
 • اگر موهای شما به تازگی با مواد شیمیایی فر یا صاف شده است، دکلره می تواند منجر به آسیب بیش از حد مو شود. توصیه می شود حداقل دو هفته صبر کنید تا موهای شما بهبود یابد و سپس مراحل سفید شدن را انجام دهید.
 • موهای خود را یک یا دو روز قبل از جلسه سفید کردن شستشو ندهید. اجازه دهید پوشش محافظ روغن های طبیعی روی مو باقی بمانند تا از تحریک بیش از حد پوست سر جلوگیری کرده و موهای شما را از خشک شدن بیش از حد محافظت کنند. ریشه ها را تا نزدیک خود سر رنگ کنید، اما مخلوط را مستقیم روی پوست سر نزنید تا از سوختگی جلوگیری شود.
 • مطمئن شوید که یک یا دو هفته قبل از جلسه دکلره کردن، یک روند نرم کننده و تقویتی عمیق روی مو انجام دهید. ایجاد رطوبت در موها قبل از دکلره، آسیب را به حداقل می رساند و به حفظ یکپارچگی موهای شما کمک می کند.
 • درمان روغن نارگیل پوست سر و موهای شما را از سوختگی و آسیب ناشی از دکلره محافظت می کند. موهای خود را یک شب یا حداقل یک ساعت قبل از دکلره با روغن نارگیل بپوشانید و دکلره را درحالی که روغن هنوز روی موها هست روی خود بگذارید.
 • اطمینان حاصل کنید که محلول دکلره را کاملاً از موهای خود بشویید. هرگونه مواد شیمیایی باقی مانده در موهای شما می تواند باعث سوختگی پوست سر و آسیب بیشتر به مو شود.
 • از یک تقویت کننده ی پروتئینی برای متعادل کردن تخلخل، کاهش آسیب و پخش یکنواخت رنگ استفاده کنید.
 • برای موهای تازه رشد کرده، دکلره را فقط روی مو های جدید بمالید و از قرار دادن فرمولاسیون روی موهایی که از قبل بلوند هستند جلوگیری کنید تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود.

اهمیت استفاده از Olaplex در دکلره کردن موها

بهترین راه برای محافظت از موهای شما در برابر اثرات مخرب مواد شیمیایی موجود در دکلره، استفاده از ضرب کننده باند OLAPLEX است.

اهمیت olaplex در دکلره کردن موها

Olaplex برای به حداقل رساندن آسیب و ترمیم مو در طول خدمات دکلره و رنگ آمیزی عمل می کند. Olaplex  شماره ۱ Bond Multiplier که به مواد دکلره ی شما اضافه شده است باعث می شود موها بدون آسیب جدی روشن شوند.

اولاپلکس پیوندهای قبلاً شکسته را بازسازی می کند و تارهای شما را از آسیب بیشتر محافظت می کند و به شما امکان می دهد موهای سالم تری داشته باشید.

اخیراً طیف وسیعی از این نوع محلول با هدف مشابه معرفی شده است، برای محافظت از مو در برابر آسیب های شیمیایی و جلوگیری از شکستن پس از رنگ، دکلره و بافت به کار می روند.

 

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *