مراحل انجام آرایش
  • مراحل انجام آرایش چیست؟
  • آیا قبل از آرایش باید صورت خود را بشوریم؟
  • چگونه از کانتورینگ در آرایش استفاده کنیم؟
  • مراحل آرایش لب چگونه است ؟

آموزشگاه آرایشگری هنرسرا در مقاله “مراحل انجام آرایش” به تمامی زیر شاخه های مربوط به آرایش صورت پرداخته است و به شما آموزش می­دهیم که برای آرایش کردن باید به ترتیب چه مراحلی را در پیش بگیرید.

آرایش و میکاپ کاری است که همه خانم ها به آن علاقه دارند. زیرا زیبایی و جذابیت ما را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد اما بسیاری از خانم‌ها هنگام انجام آرایش، دچار سردرگمی می‌شوند. با وجود بسیاری از ویدئو‌ها و مقاله‌های آموزشی باز هم خیلی از آن­ها نمی‌دانند که مراحل میکاپ چه ترتیبی دارد.

مرحله اول: آماده کردن صورت

آماده سازی صورت یکی از اصلی ‌ترین بخش‌های میکاپ است. برای آرایش کردن، قبل از هر چیز باید پوست صورت خود را آماده کنید اما این آمادگی چگونه انجام می شود؟
ترتیب مراحل بسیار مهم هستند. در این قسمت به شما آموزش می ‌دهیم که چگونه قبل از آرایش صورت خود را آماده کنید تا در نهایت یک میکاپ زیباتر داشته باشید.

آرایش‌های قبلی را از روی صورت پاک کنید.

پاک کردن آرایش

قبل از اینکه آرایش کنید، باید هر گونه آرایش باقی مانده را از روی صورت خود پاک کنید، زیرا در صورت باقی ماندن مواد آرایشی روی صورت و تمدید آرایش، میکاپ تمیزی نخواهید داشت.
همچنین می‌توانید تازگی و طراوت را روی پوست خود نشان دهید. بهتر است اگر آرایش شما سنگین است، از یک پاک کننده آرایشی مثل ژل‌های پاک کننده آرایش صورت، فوم‌های پاک کننده و غیره استفاده کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه آرایشی روی صورت شما باقی نمانده است.
بعد از چند دقیقه از تونر استفاده کنید. تونر تضمین می‌کند که ریزترین اجزای باقی مانده از آرایش از صورت شما پاک شود.

صورت‌ خود را بشویید.

شستن صورت

حال فرقی ندارد که صورت شما از قبل آرایش داشته یا خیر. به هر حال در این مرحله باید صورت خود را بشویید؛ حتی اگر هیچ گونه آرایشی روی آن وجود نداشته باشد. صورت خود را با یک شوینده ملایم بشویید. بعضی از افراد در این مرحله از میسلار واتر استفاده می‌کنند که معمولا گزینه مناسبی محسوب می گردد.

از پرایمر یا مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از پرایمر یا مرطوب کننده

حالا که مطمئن شدید پوست شما کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و مواد آرایشی است، وقت آن است که آرایش خود را شروع کنید. برای شروع آرایش اول باید به پوست خود آب رسانی کنید.
پوست خشک نمی‌تواند سلامت خود را زیر میکاپ نگه دارد. پس از مرطوب کننده متناسب با پوست خود استفاده کنید.
بعد از این که مرطوب کننده را زدید، حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا به پوست شما جذب شود.
اگر قرار است در طول روز بیرون از منزل باشید، بعد از مرطوب کننده از ضد آفتاب استفاده کنید. بعد از اینکه ضد آفتاب را به کل پوست صورتتان زدید، بهتر است که باز ده دقیقه صبر کنید.
حال زمان آن رسیده که آرایش خود را شروع کنید. اولین ماده آرایشی که به صورت خود می‌زنید، باید پرایمر باشد.
پرایمر علاوه بر اینکه میکاپ شما را مدت زمان طولانی‌تری نگه می‌دارد، بلکه باعث می‌شود تا سطح صاف و یکدستی روی پوست شما ایجاد گردد. در نتیجه آرایش روی پوست تان ظاهر بسیار زیباتری خواهد داشت.

پوست‌تان را با کرم ‌پودر بپوشانید.

کرم پودر زدن

حالا می‌توانید از کرم پودر یا پنکیک استفاده کنید. اینکه کدام یک را استفاده می کنید، بستگی به نوع پوست و سلیقه شخصی خودتان دارد اما معمولاً افرادی که پوست خشک دارند، از کرم پودر و افرادی که پوست چرب دارند از پنکیک استفاده می‌کنند.
البته اینکه در کدام فصل سال قرار دارید، هم یک عامل مهم در تعیین ماده آرایشی است. معمولاً در فصل زمستان توصیه می‌کنند که از کرم پودر استفاده کنید، زیرا پوست شما ماهیت خشک دارد اما هر کدام را که ترجیح می‌دهید، در این مرحله به پوست خود بزنید.
بعد از اینکه کرم پودر را به پوست خود زدید، از یک پد اسفنجی استفاده کنید و کل کرم پودر را به صورت ضربه‌ای به پوست خود پخش کنید. نباید پد را روی پوست خود بکشید. در نهایت ظاهر خوبی را ایجاد نمی‌کند. بهترین حالت پخش کردن کرم پودر، حرکات ضربه است.

از کانسیلر استفاده کنید.

استفاده از کانسیلر

بعد از اینکه کرم پودر زدید، باید به دنبال نقاط تیره پوست خود بگردید تا آن ها را با کانسیلر پوشش دهید. کانسیلر یکی از پرکاربرد ترین مواد آرایشی است که در گریم هم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت‌هایی مثل زیر چشم که دارای گودی و تیرگی هستند، اطراف لب ها، گوشه‌های بیرونی که دارای قرمزی هستند را با کانسیلر روشن کنید.

از هایلایتر استفاده کنید.

استفاده از هایلایتر

هایلایتر یکی از لوازم آرایش جذاب است که به صورت شما عمق، شادابی و طراوت بیشتری می‌دهد. هایلایتر باعث می‌شود که بعضی از نقاط پوست شما روشن‌تر شوند. در نتیجه توجه مخاطب به یک نقطه بیشتر جلب می‌گردد. معمولاً توصیه می‌شود که هایلایتر را بالای استخوان گونه بزنید. با اینکار گونه‌های شما برجسته‌تر از حالت طبیعی نشان داده می‌شود.
بعضی از افراد نیز هایلایتر را به بالای وسط لب بالای خود میزنند. بعضی دیگر نیز به اندازه یک نقطه کوچک در نوک بینی اعمال می‌کنند.

با کانتورینگ، به صورت‌تان عمق بدهید.

کانتور کردن صورت

اگر می­خواهید در میکاپ کاملا پیشرفت ه­ای داشته باشید، باید کانتورینگ هم انجام دهید. زیرا کانتورینگ می‌تواند عیب­ ها و نقص­ های صورت شما را بپوشاند و آن را تراشیده‌تر و زیباتر نشان دهد.
کانتورینگ به معنای تیره و روشن کردن پوست است. معمولاً توصیه می‌شود که برای نوع کانتورینگ، حالت صورت را در نظر بگیرید، زیرا هر شکل صورت، کانتورینگ مخصوص به خود را دارد اما قانون کلی این است که برای کانتورینگ، زیر خط گونه خود را کاملاً تیره کنید تا حالت فرورفتگی پیدا کند و روی گونه و زیر این خط تیره را روشن کنید.
برای کانتور پیشانی هم باید به مدل پیشانی خود دقت کنید. اما قانون کلی در کانتورینگ این است که تمام قسمت های تیره باعث می‌شود که آن قسمت فرو رفته‌تر شود و قسمت‌های روشن، برجسته‌تر نشان داده شوند. پس باید ببینید که کدام قسمت از پوست شما نیاز دارند که برجسته‌تر باشند و کدام قسمت نباید زیاد بزرگ جلوه کند. به همین دلیل است که برای بینی معمولاً اطراف آن را تیره و روی آن را روشن‌تر می‌کنند. با این کار بینی باریک‌تر نشان داده میشود

رژ گونه بزنید.

رژگونه در جذابیت و شادابی صورت شما بسیار موثر است. اینکه چه رژگونه‌ای انتخاب می کنید، بستگی به رنگ‌های دیگر لوازم آرایش شما دارد اما در هر صورت اگر می‌خواهید آرایش شاد و صورت جوان‌تری داشته باشید، باید از رژگونه‌های رنگ روشن مثل هلویی استفاده کنید که صورت شما را شاداب‌تر نشان می‌دهد. البته استفاده از رژگونه‌های قهوه ای بسیار جذاب خواهند بود

ابروی خود را برس بکشید و جاهای خالی ابرو را پر کنید.

ابروها یکی از مهم­ترین اجزای صورت هستند که در زیبایی شما نقش ویژه‌ای دارند اما اول از همه باید آن­ها را آماده کنید. آماده کردن ابروها یعنی برس کشیدن روی آن ها و مرتب کردنشان.
بعد از این که ابروهای خود را برس کشیدید، می‌توانید راحت متوجه قسمت‌های خالی شوید. می توانید این قسمت‌های خالی را بنا به سلیقه خودتان با ریمل ابرو، مداد ابرو، سایه ابرو و هر وسیله‌ای که راحت‌تر هستید، پر کنید اما توصیه می‌کنیم که ابروی خود را بیش از حد پر رنگ نکنید. همچنین حت الامکان از لوازم آرایشی مخصوص ابرو دقیقاً با رنگ ابروی خودتان استفاده کنید.

بخش دوم: افزودن آرایش چشم

آرایش چشم

یکی از مراحل انجام آرایش، آرایش چشم است. حال که پوست خود را آماده کرده‌اید، باید به سراغ آرایش چشم بروید. آرایش چشم یکی از موثرترین‌ها در چند برابر شدن زیبایی چهره شما هستند. اما انجام آرایش چشم نیز نیازمند رعایت کردن نکات پایه ‌ای و اساسی می‌باشد که در این قسمت آن‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

از پرایمر چشم استفاده کنید.

پرایمر چشم را فراموش نکنید. پرایمر چشم نیز مانند پرایمر پوست عمل می‌کند. بدین صورت که باعث می‌شود چشم شما مدت زمان بیشتری آرایش را روی خودش نگه دارد. برای پشت چشم از پرایمر چشم استفاده کنید که در حقیقت مخصوص پلک ظریف ما طراحی شده‌اند. پرایمرهای مخصوص مژه هم وجود دارند که شبیه به ریمل هستند و با کشیدن فرچه آنها روی مژه می ‌توانید ریمل خود را مدت زمان طولانی‌تری نگه دارید.

از سایه چشم استفاده کنید.

قبل از این که هر کدام از لوازم آرایشی را برای چشم خود استفاده کنید، باید سایه بزنید. سایه اولین چیزی است که باید روی چشم شما اعمال شود. رنگ سایه و شکل آن بستگی با قسمتهای دیگر میکاپ شما دارد.

از خط چشم استفاده کنید.

کشیدن خط چشم

بعد از این که سایه را کاملاً فیکس کردید و احساس کردید که هیچ گونه ایرادی ندارد و نیاز به هیچ تغییری را احساس نمی‌کنید، از خط چشم استفاده کنید. معمولاً خط چشم‌ های ماژیکی راحت‌ترین نوع خط چشم هستند و برای افراد تازه کار مناسب‌تر خواهند بود.

استفاده از فر مژه و ریمل

حالا باید سراغ یکی از مهم‌ترین اجزای صورت بروید که زیبایی شما را دوچندان می‌کند. قبل از استفاده از ریمل حتما فرمژه بزنید تا مژه‌های شما حالت زیباتری بگیرند و چشم شما را جذاب تر کنند. بعد از فرمژه حتماً ریمل بزنید. برای زدن ریمل باید فرچه ریمل را روی مژه‌ها قرار دهید، سپس پلک بزنید تا به آرامی مژه‌های شما از روی برس ریمل جدا شوند. این کار را برای مژه‌های بالا و پایین چندین بار تکرار کنید. البته بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که مژه های پایین را ریمل نزنند.

بخش سوم: اضافه کردن رنگ به لب ‌ها

تا زمانی که لب‌های شما رنگی نداشته باشند، میکاپ­تان تکمیل نمی‌شود. پس باید به سراغ آخرین و جذاب‌ترین بخش میکاپ بروید.

لب‌های خود را نرم و یکدست کنید.

برای اینکه میکاپ لب ‌های شما یک دست و جذاب‌تر باشد، باید لب‌های خود را آماده کنید. لب‌های خشک نمی‌توانند حتی بعد از میکاپ هم زیبا و جذاب جلوه کنند. زیرا ترک ‌های موجود روی آن ها، رژ لب شما را به هم می‌ریزند.

پس لب‌های خود را یکدست کنید. برای انجام این کار می‌توانید از لایه بردارهای سطحی لب استفاده کنید‌. البته توصیه می‌شود که قبل از اینکه کار خود را شروع کنید، اسکراب لب همراه با شکر انجام دهید. همچنین می‌توانید کمی مسواک روی لب بکشید تا پوست‌های اضافی آن بیرون بریزد و سپس از نرم کننده‌های مخصوص لب استفاده کنید.

از خط لب استفاده کنید.

خط لب بکشید

خط لب می‌تواند شکل مورد علاقه لب شما را ایجاد کند. پس حتماً آن را روی اطراف لب اعمال کنید. قبل از رژ لب، خط لب بزنید تا بدانید که رژ را دقیقاً در کدام قسمت لب‌ها اعمال کنید.

بعد از خط لب، نوبت استفاده از رژ لب است.

حالا باید رژ بزنید. معمولا توصیه می‌شود که رژلب باید یک درجه روشن‌تر از خط لب باشد اما باز هم بستگی به سلیقه خودتان دارد.

به خاطر داشته باشید که رژلب‌های رنگ روشن، لب شما را حجیم‌تر و رژلب‌های پررنگ‌تر و تیره‌تر، لب شما را باریکتر نشان می­دهند.

در نهایت ظاهر خود را بررسی کنید.

حالا باید کل فیس و چهره خود را بررسی کنید و هر گونه ایراد را برطرف سازید. مثلاً ممکن است قسمت‌هایی از پوست شما به گونه‌ای باشد که رژگونه، کرم پودر، کانتور و هر ماده آرایشی دیگر روی آن نخوابیده باشد. در چنین حالتی بهتر است که دوباره اسفنج مخصوص آرایشی را بردارید و آن را به پوست خود بزنید تا مواد کاملا روی پوست بنشینند‌.

از فیکساتور استفاده کنید.

استفاده از فیکساتور

فیکساتور باعث تثبیت نهایی آرایش شما می‌شود که شبیه پرایمر عمل می‌کند با این تفاوت که باید در انتهای میکاپ از آن استفاده کنید. معمولا استفاده از اسپری‌های فیکساتور توصیه می‌شود، زیرا استفاده از آن راحت ‌تر است و می‌تواند مدت زمان بسیار طولانی حتی یک روز کامل، میکاپ شما را بدون هیچ خرابی سالم نگه دارد.

سوالات متداول

  • خط چشم چه تاثیری بر روی چشم‌ها دارد؟

استفاده از این محصول توجه‌ها را به سمت چشم‌ها جلب می‌کند و چشم‌ها احساسات انسان را نشان می‌دهند. همچنین نقش مهمی در برقراری ارتباط با افرادی دارند. به‌علاوه با درشت نشان دادن چشم‌ها جذابیت بیشتری به افراد می‌بخشند.

  • برای پوشاندن تیرگی دور چشم از چه رنگ کانسیلری استفاده کنیم؟

برای پوشاندن هاله‌ی تیره‌ی دور چشم باید از کانسیلر‌های زرد رنگ که مخصوص همین کار آماده شده اند استفاده کنید.

  •  اول ضد آفتاب را به پوستمان بزنیم یا مرطوب کننده ؟

یادتان باشد که ضد آفتاب همیشه باید در بیرونی‌ترین لایه‌ی پوست شما باشد. پس اول مرطوب کننده را روی پوست زده سپس ضد آفتاب بزنید.

منبع مقاله : LOREALPARISUSA

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *