مراقبت های قبل از اپیلاسیون

مراقبت های قبل از اپیلاسیون

نکات مهمی که قبل از اپیلاسیون باید به آن توجه شود

قطعا اپیلاسیون مانند هر روش زیبایی دیگری نیازمند رعایت مراقبت های قبل از اپیلاسیون است که شما باید آن ها را در نظر بگیرید تا بتوانید نتیجه بهتری را از آن بگیرید که در این قسمت آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

اپیلاسیون

مطمئن باشید که طول موهای زائد مناسب هستند

اینکه شما در چه زمانی و با چه اندازه از طول موها به آرایشگر مراجعه می کنید و می خواهید به انجام اپیلاسیون اقدام کنید، بسیار اهمیت دارد. اگر موهای زائد شما بیش از حد کوتاه باشند، به اندازه کافی به وکس گیر نمی کنند.

در نتیجه احتمال زدوده شدن کامل آن ها کاهش پیدا می‌ کند و از طرفی اگر موهای زائد بسیار بلند باشد، باز هم نمی‌ توانید نتیجه خوبی از این روش بگیرید. معمولاً طول موها در استاندارد ترین حالت باید حدود ۲ سانتیمتر باشد. اگر از ۲ سانتیمتر بیشتر بود، بهتر است که قبل از اپیلاسیون، موها را با قیچی کمی کوتاه تر کنید.

از استفاده از کرم‌های حاوی رتینوئید خودداری کنید

اگر می خواهید وکس را روی صورت استفاده کنید، نباید ۲ الی ۵ روز قبل از اپیلاسیون از کرم یا داروی حاوی رتینول استفاده کنید. زیرا استفاده از این کرم ها و دارو ها قبل از وکس صورت، لایه ای از پوست را همراه با موم برمی‌ دارد.

درد اپیلاسیون را کم‌تر کنید

از آنجایی که بسیاری از افراد نمی توانند درد اپیلاسیون را تحمل کنند، از آن شکایت دارند، باید به دنبال راهکارهایی باشند که بتوانند این درد را به حداقل برسانند.

معمولا بعضی از افراد قبل از انجام این روش از قرص ایبوپروفن استفاده می‌ کنند یا نیم ساعت قبل از اپیلاسیون، کمپرس سرد را روی ناحیه مورد نظر قرار می‌ دهند تا درد آن ها کاهش پیدا کند. البته توصیه می‌ کنیم تا جایی که می‌ توانید درد را تحمل کنید و از قرص های مسکن استفاده نکنید.

بدانید از چه ترکیباتی باید اجتناب کنید

در اپیلاسیون باید بدانید که چه موادی روی پوست شما استفاده می‌ شود. در نتیجه اگر آن مواد را می شناختید و می دانستید که پوست شما نسبت به آن ها حساسیت دارد، هرگز استفاده نکنید.

بین زمان اپیلاسیون، از ژیلت استفاده نکنید

زمانی که اپیلاسیون می کنید، موهای شما نازک و سست می شوند و احتمالاً با انجام مداوم این روش می توانید نتیجه خوبی بگیرید اما به محض اینکه از ژیلت استفاده کنید، دوباره مو های زائد شما ضخامت قبلی را پیدا می کنند، سریع تر رشد می کنند و جنس آن ها دوباره به حالت قبل تبدیل می‌ شود و همین باعث هدر رفتن زحمات شما خواهد شد.

استفاده از ژیلت برای از بین بردن موهای زائد

تمیز بودن پوست

قبل از اپیلاسیون پوست خود را کاملاً تمیز کنید و مطمئن باشید که هیچ گونه آلودگی روی پوست تان وجود ندارد.

مطمئن بودن از مواد اپیلاسیون وفردی که انجام می دهد

اگر قصد انجام اپیلاسیون را در سالن های آرایشی دارید، بهتر است که اول در مورد انواع موم و سپس در مورد فردی که قرار است این کار را برای شما انجام دهد، تحقیق کنید و پوست لطیف خود را به دست هر کسی نسپارید.

مقاله پیشنهادی: دوره آموزش اپیلاسیون

زمان‌بندی مناسب برای انجام اپیلاسیون

شما باید برای انجام اپیلاسیون، چه در منزل و چه در سالن های آرایشی، برنامه‌ریزی داشته باشید و طبق آن پیش بروید و همیشه به آن پایبند بمانید. در غیر این صورت نمی‌ توانید نتیجه دلخواه خود را از انجام این روش بگیرید.

به عنوان مثال اگر قرار است به سفر بروید یا به دلیل هر مشکل دیگری نمی توانید اپیلاسیون انجام دهید، سعی کنید چند روز زودتر آن را به انجام برسانید و دوره ۴ تا ۸ هفته خود را برای انجام اپیلاسیون به تعویق نیاندازید.

مراقبت های بعد از اپیلاسیون

مرطوب کردن پوست

بعد از اپیلاسیون و استفاده از هر نوع روشی، حتماً باید پوست خود را مرطوب کنید، زیرا استفاده از وکس روی پوست یک نوع لایه برداری را انجام می‌ دهد و پوست شما را خشک می‌ کند. اگر آن را مرطوب نکنید، دچار شکنندگی و زبری می‌ شود و اگر آنرا مرطوب کنید، اتفاق عکس خواهد افتاد.

استفاده از ضد آفتاب

بعد از استفاده از وکس داغ یا سرد و هر نوع اپیلاسیون دیگری، پوست شما حساس تر از قبل می شود، زیرا یک لایه سطحی از روی آن برداشته شده است. در چنین حالتی حتماً باید از ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا پوست به شدت به نور آفتاب حساس تر خواهد بود.

تسکین پوست پس از اپیلاسیون

بعد از اپیلاسیون باید به دنبال روش هایی باشید که پوست خود را آرام کرده و تسکین دهید. اگر احساس درد دارید، در چنین حالتی هم می توانید باز از کمپرس سرد استفاده کنید. هرگز کاری انجام ندهید که پوستتان تحریک شود.

به عنوان مثال حمام با آب داغ و یا پوشیدن لباس تنگ پوست شما را تحریک می کند. پس لباس گشاد و راحت بپوشید و از کرم های مخصوص بعد از اپیلاسیون با استفاده از موم یا وکس استفاده کنید تا دردتان کاهش پیدا کند و از جوش و التهاب جلوگیری شود.

اپیلاسیون چه مواقعی نباید انجام شود؟

اپیلاسیون در هر شرایطی توصیه نمی‌ شود. بعضی از مواقع هستند که شما نباید اپیلاسیون کنید که این مواقع شامل موارد زیر می باشد:

  • هنگامی که از داروهای آنتی بیوتیک استفاده می کنید.
  • هنگامی که تحت هورمون‌ درمانی هستید.
  • هنگامی که راکوتان مصرف می کنید.

فواید اپیلاسیون

اپیلاسیون نسبت به روش های زدودن موهای زائد برتری دارد اما به نظر شما چه فوایدی در آن وجود دارد که باعث می‌ شود یک فرد آن را نسبت به روش‌های دیگر ترجیح دهد؟

لطیف شدن بافت پوست

از آنجایی که در روش های مختلف اپیلاسیون موهای زائد از ریشه کنده می‌ شوند؛ به همین دلیل شما می توانید لطافت پوست را در بالاترین حد ممکن احساس کنید.

موم از مواد طبیعی تشکیل شده است که باعث لطیف شدن پوست شده و سلول های مرده و خشک را بر می‌ دارد و همزمان یک لایه برداری هم انجام می دهد.

عدم ایجاد حساسیت و خارش

اپیلاسیون جزء روش‌ هایی است که بعد از زدودن موها هیچ گونه حساسیت و خارشی را روی پوست ایجاد نمی کند. علت آن هم این است که مواد طبیعی در موم یا وکس به کار رفته است. حتی بعضی از افراد هیچ گونه جوش ریز و قرمز هم احساس نمی کنند.

بدون بریدگی و زخم

از آن جایی که هنگام اصلاح موها با تیغ احتمال بریدگی پوست وجود دارد، می توان گفت که احتمال نداشتن بریدگی و زخم روی پوست در اپیلاسیون، جزء مزایای آن محسوب می شود.

کاهش سرعت رشد موهای زائد

همانطور که گفتیم، در همه روش های اپیلاسیون موهای زائد از ریشه کنده می شوند. همین باعث می شود که سرعت رشد موهای زائد به شدت کاهش پیدا کند.

از طرفی اگر به طور منظم انجام گردد، احتمال کم پشت شدن موها بسیار بالاست و شما بعد از اپیلاسیون می‌ توانید حداقل تا سه هفته هیچ گونه موی زائد روی بدن خود نداشته باشید و از پوست صاف و یکدست خود لذت ببرید.

اشتباهات رایج در اپیلاسیون

ممکن است بسیاری از افراد به دلیل نداشتن تجربه و اطلاعات کافی در انجام اپیلاسیون، دچار اشتباهاتی شوند که در این قسمت آن ها را به شما معرفی می کنیم:

صبر نکردن به اندازه کافی بین دو اپیلاسیون

برای اینکه بتوانید اپیلاسیون موفقی را تجربه کنید، باید صبر کنید که موهای شما به طول کافی رشد کنند. بسیاری از افراد این اشتباه را مرتکب می شوند و در انجام اپیلاسیون عجله می‌ کنند.

همین باعث می شود که هم درد بیشتری را تحمل کنند، و هم در نهایت کار تمیزی را که می‌ خواهند مشاهده نکنند.

انداختن فاصله زیاد بین دو اپیلاسیون

یکی دیگر از اشتباهاتی که افراد در دوره‌ های اپیلاسیون مرتکب می شوند، این است که فاصله بیش از حد زیادی بین دو جلسه اپیلاسیون می اندازند.

همین باعث می‌ شود که موها بیش از حد استاندارد بلند شود. در نتیجه هنگامی که از روی پوست برداشته می‌ شوند، دچار شکنندگی می شوند. همین موضوع باعث درد بیشتر خواهد شد. از طرفی ممکن است موها به طور کامل از روی پوست زدوده نشوند.

نوشیدن کافئین قبل از اپیلاسیون

یکی از اشتباهات رایج که بسیاری از افراد از آن خبر ندارند، این است که قبل از استفاده از وکس داغ یا سرد یا هر گونه روش اپیلاسیون، کافئین مصرف می کنند.

کافئین پوست شما را نسبت به درد حساس تر می کند. بنابراین اگر به دنبال انجام اپیلاسیون با تجربه کمترین حد ممکن درد هستید، هرگز از نوشیدنی های کافئین دار قبل از اپیلاسیون استفاده نکنید.

اپیلاسیون قبل از دوران قاعدگی

زمانی که به دوره قاعدگی خود نزدیک هستید، احساس درد بیش از هر زمان دیگری در شما بیدار می شود و شما به هرگونه دردی حساس تر می شوید.

پس بهترین کار این است که در روزهای نزدیک قبل از قاعدگی هرگز اپیلاسیون انجام ندهید تا درد کمتری را تجربه کنید. حداقل باید ۵ روز تا قاعدگی شما فاصله داشته باشد. همچنین می توانید دو روز بعد از اتمام قاعدگی اپیلاسیون کنید.

اپیلاسیون بلافاصله بعد از حمام

اکثر متخصصان تاکید می‌ کنند که اپیلاسیون باید روی پوست تمیز انجام شود اما بعضی از افراد تمیز بودن پوست را با حمام کردن اشتباه می گیرند. اگر قبل از اپیلاسیون حمام کنید، پوست شما نازک تر می‌ شود و نسبت به درد حساس تر می‌گردد و احتمال التهاب و جوش در آن افزایش پیدا می کند.

چربی طبیعی روی پوست به عنوان یک محافظ در برابر التهابات عمل می کند بنابراین اگر قبل از اپیلاسیون حمام کنید و سریع اپیلاسیون را انجام دهید، چربی محافظت پوست برداشته می شود و احتمال درد و حساسیت پوست افزایش پیدا خواهد کرد.

اپیلاسیون در جهت اشتباه

برای اینکه یک اپیلاسیون تمیز را تجربه کنید، حتماً باید اطمینان حاصل کنید که جهت اپیلاسیون را کاملاً درست رعایت کرده‌ اید.

وکس را باید در جهت رویش مو اعمال کنید و برای برداشتن وکس، از خلاف جهت رویش مو آن را بردارید. اگر این دو کار را جابجا و یا برعکس انجام دهید، قطعاً نتیجه لازم را نخواهید گرفت.

استفاده از یک دست

اپیلاسیون یا استفاده از وکس کار حساسی است بنابراین نباید آن را با یک دست انجام دهید. باید هر دو دستتان را به کار بگیرید.

حتی اگر می‌ خواهید از نوار وکس استفاده کنید، باید برای برداشتن آن با یکی از دستان، پوست خود را بکشید و با دست دیگر نوار را از روی پوست بردارید‌. انجام این کار هم پوست تمیزتری را به شما تحویل می دهد و هم درد کمتری را احساس خواهید کرد، زیرا به یکباره تمام موها برداشته می‌ شود.

آرام جدا کردن نوار وکس

آرام جدا کردن ویا بد جداکردن نوار وکس روی وکس داغ، یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که افراد تازه کار، آن را مرتکب می شوند. زمانی که پد یا نوار وکس را آرام بردارید، موها دیگر از جای خود از ریشه جدا نمی شوند.

از طرفی درد اپیلاسیون هم افزایش پیدا می‌ کند. با این تفاوت که موها به طور کامل کنده نمی شوند و دوباره باید موم را اعمال کنید که انجام چند باره آن، پوست را حساس می‌ کند.

استفاده از مقدار زیادی وکس

مراقب باشید که هنگام اپیلاسیون وکس زیادی را روی پوست اعمال نکنید، زیرا اگر هنگام انجام اپیلاسیون با وکس داغ موم زیاد و ضخیمی روی پوست بچسبانید، موفق به برداشتن و کندن موها نخواهید شد.

برای وکس داغ باید لایه نازکی از وکس را به پوست بزنید. در نتیجه احتمال اینکه موها از ساقه بشکنند یا موهای زیر پوستی ایجاد شوند، بالاتر خواهد رفت.

مراقبت نکردن از ناحیه اپیلاسیون شده

همانطور که گفتیم ناحیه اپیلاسیون شده بسیار حساس است. بسیاری از افراد صورت خود را وکس می کنند و بدون هیچ مراقبتی زیر نور آفتاب ظاهر می شوند. همین باعث ایجاد لک، جوش و التهاب در پوست می شود.

از طرفی بسیاری از افراد بدن خود را وکس می کنند و خیلی راحت لباس تنگ و تحریک کننده می‌ پوشند که پوست آنها را به شدت ملتهب می‌ کند.

باید مراقبت های لازم را علاوه بر مرطوب کردن و استفاده از ضدآفتاب انجام دهید و حتماً لباس‌های گشاد و راحت بپوشید و پوست خود را در برابر التهاب و حساسیت تحریک نکنید.وحداقل تا ۲۴ ساعت بعد از انجام اپیلاسیون این نکات را رعایت کنید.

گرم نگه نداشتن وکس

وکس ها را به راحتی می توان داخل مایکروویو گرم کرد. به همین دلیل گرم نگه داشتن موم، این روزها کار سختی محسوب نمی شود.

بسیاری از افراد توقع دارند که یک بار وکس را گرم کنند و سپس آن را از روی گاز بردارند و در طول کل کار وکس گرم داشته باشند و کار خود را با تمیزی حداکثری به اتمام برسانند اما انجام چنین کاری ممکن نیست، زیرا اگر وکس گرم نگه داشته نشود، نمی توانید توقع کندن کل موها را داشته باشید.

از طرفی ماکروویو هم نمی‌ تواند به طور یکنواخت وکس را گرم کند، زیرا موم در معرض گرمای دائمی قرار نمی‌ گیرد و به سرعت سرد می شود. پس بهتر است از دستگاه های مخصوص گرم نگه داشتن وکس استفاده کنید یا به طور کل وکس سرد را به کار بگیرید‌.

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *