۷ نکته برای پیش گیری از موهای چرب

پیشگیری از موهای چرب

علت چرب شدن موها

در این موقعیت ممکن است که از خودتان بپرسید:”من فقط موهایم را شستم چرا هنوز هم موهای من چرب است؟”

همه ما از این موضوع آگاهی کامل داریم و با این موضوع با استرس رفتار می‌کنیم. هنگامیکه صبح از خواب بیدار می‌شویم چربی زیادی سراسر موهایمان را فرا گرفته است. فکر ما به طور کلی این هست که یک روز دیگر هم حمام نرویم اما با وجود این اتفاق، چاره ای جز شستن وتمیز کردن موها نیست.

مطمئنا شما مدل مو، شامپو و کلاه های خاص و مورد علاقه خودتان را دارید، اما ممکن است از داشتن موهای چرب خسته شده اید و نمی‌خواهید که به طور مکرر از چند روش خاص استفاده نمایید، بلکه ‌می‌توانید تا چند روز فقط از شامپوی خشک استفاده کنید و این کار را تا زمانی ادامه دهید تا موهایتان حالت درستی پیدا کنند.

بنابراین شاید فکر کنید که ما می‌توانیم با ارائه یک سری توضیحات مفید از این  اتفاقات جلوگیری کنیم. البته نگران نباشید علاوه بر شستن موها راه حل‌های دیگری نیز وجود دارد و با انجام چند مرحله ‌می‌توانید از داشتن موهای چرب برای همیشه راحت شوید و بتوانید با مراقبت صحیح موهایتان را متحول کنید.

حالا بیایید دیگر از شامپوی خشک حرفی نزنیم و راه حلی برای از بین بردن موهای چرب پیدا کنیم نه اینکه فقط پوششی برای پنهان کردن موهای چرب بسازیم. در ابتدا باید بدانیم چرا موهای ما چرب می‌شود؟ در این قسمت چند دلیل آورده شده و چند راه حل برای جلوگیری از ایجاد موهای چرب در مرحله اول کار ارائه شده است.

چرا مو‌های ما چرب می‌شوند؟

پوست سر ما دارای ماده ای به نام سبوم است که باعث آبرسانی و محافظت از پوست سر و خود مو می‌شوند و باید گفت که میزان چربی موهایتان به شیوه زندگیتان و تعداد دفعاتی که موهایتان را می‌شویید و تراکم موهایتان بستگی دارد البته چربی و عرق هم می‌توانند در ریشه مو تجمع پیدا کنند و یک ظاهر چربی به مو دهند.

چگونه از شر موهای چرب مان خلاص شویم؟

دلایل زیادی برای چرب شدن مو وجود دارد و بیشتر این دلایل به تعداد دفعات شستشوی موها و از شامپوهایی که استفاده می کنید بستگی دارد. در ادامه ۷ راه صحیح و اثبات شده ارائه شده است که به شما کمک می‌کند تا از شر موهای چربتان خلاص شوید.

۱- شستن صحیح مو

شستشوی موها به صورت صحیح

شستن مو باید با یک تعادل خاصی انجام شود زیرا اگر به اندازه کافی شست وشو صورت نگیرد، چربی‌های طبیعی روی پوست سر جمع می‌شوند و ظاهر موهایتان را چرب می‌کنند از طرف دیگر اگر بیش از حد موهایتان را بشویید چربی‌های طبیعی بیشتری را نسبت به پوست سرتان از دست می‌دهید که این کار به نوبه خود باعث می‌شود تا چربی بیشتری برای هیدراته شدن مو تولید شود.

اگر پوست شما خشک است سعی کنید بین روزهایی که موهایتان را می‌شویید فاصله ای بگذارید تا بفهمید چه زمانی چرب شدن موهایتان شروع می‌شود آن موقع است که ‌می‌توانید بفهمید چند بار باید به موهایتان شامپو بزنید و اگر پوست خشکی ندارید شستن یک روز درمیان موهایتان می‌تواند چربی موهایتان را به طور صحیح از بین ببرد و از شر موهای چربتان خلاص خواهید شد.

آیا می‌دانید استفاده روزافزون از مواد شیمیایی و انواع رنگ مو‌ها باعث شده تا آسیب‌پذیری مو‌ها زیادتر شود و باعث ظاهر شدن انواع موخوره و به دنبال آن زبری وخشکی مو شود. اگر شما هم دغدغه موخوره دارید مقاله “چگونه موخوره را از بین ببریم را مطالعه کنید، تا از شر آن خلاص شوید.

البته باید گفت روش صحیحی نیز برای استفاده از شامپو وجود دارد. برای شامپو زدن باید مطمئن شوید که موها و پوست سر شما کامل از آب پر شده است و اگر موهای ضخیمی دارید ممکن است که ۱ تا ۲ دقیقه قبل از استفاده از شامپو سر خود را زیر دوش نگه دارید سپس با انگشتان دستتان شامپو را روی سرتان مالش دهید.

از ناخن برای مالش سر خودداری نمایید، چون باعث ایجاد یک سری زخم‌های ریز در زیر پوست شود و این کار باعث شود تا پوست سرتان چربی زیادی تولید کند. باید شامپو را روی پوست سر مالش دهید به طوری که موهایتان کامل آغشته به شامپو گردند و بعد به طور کامل موهایتان را بشویید.

۲- از شامپوی بدون سولفات استفاده نمایید

 استفاده از شامپو بدون سولفات

استفاده از سولفات ضرری ندارد، ولی افرادی که موهای چرب دارند باید از شامپوهای حاوی سولفات خود داری نمایید چون سولفات باعث از بین رفتن ناخالاصی‌های مو می‌شود و می‌تواند چربی طبیعی مو را از بین ببرد،که جدا سازی چربی از پوست سر می‌تواند بیش از حد چربی پوست سرتان را از بین ببرد تا هیدراتاسیون از دسته رفته پوست سرتان را جبران کند. علاوه بر این سولفات‌ها می‌توانند رنگ مو را از روی مویتان از بین ببرند.

در عوض باید از شامپویی فاقد سولفات استفاده کنید البته تنوع زیادی برای ساختار سولفاتها وجود دارد که بدون خشک شدن تارهای مویتان می‌تواند پوست سر و موهایتان را تمیز نماید.

۳-  از نرم کننده‌ها به میزان کم استفاده کنید

استفاده از شامپو های نرم کننده

پس از تمیز کردن موهایتان ‌می‌توانید موهایتان را حالت دهید تا کمی آبرسانی به موهایتان صورت گیرد بنابراین از نرم کننده‌ها به میزان کم استفاده کنید تا حالت سنگینی به موهایتان ندهند و باید آن را به طول و انتهای موهایتان بمالید و نیازی ندارید که از نرم کننده برروی پوست سر و یا ریشه موهایتان استفاده کنید، زیرا چربی طبیعی پوست می‌تواند نواحی پوست سر و ریشه مو را آبرسانی نماید و البته باید گفت استفاده از نرم کننده می‌تواند ظاهر موهایتان را چرب تر نشان دهد، پس بعد از استفاده از نرم کننده باید کاملا موهایتان را بشویید.

۴- در طول شبانه روز به موهایتان دست نزنید

ما می‌دانیم که انجام این کار سخت است ولی اصلا نباید به موهایتان دست بزنید چون پوست دست و انگشتان شما در طول روز عرق و چربی طبیعی تولید می‌کنند و با لمس موهایتان باعث می‌شوید موهایتان چرب شوند. اگر می‌خواهید موهایتان را اصلاح کنید ابتدا دستان را بشویید تا چربی روی موهایتان به حداقل برسد.

۵- شانه و ابزارهای حالت دهنده موهایتان را به طور مرتب تمیز نمایید

تمیز کرن شانه و برس

آیا به این امر آگاهی داشته اید که باید به طور مرتب برس و شانه و ابزارهای حالت دهنده موهایتان را تمیز نمایید اگر این طور است پس این تیتر را به درستی خوانده اید چون داخل برس و ابزارهای حالت دهنده مو می‌تواند خاک و چربی جمع شوند و استفاده از آنها بعد از شستن موهایتان می‌توانند ظاهر موهایتان را کثیف تر نشان دهند.

باید بعد از استفاده از برس هر بار در یک تا دو هفته برس تان را تمیز کنید برای تمیز کردن برس استفاده از چند قطره شامپو، ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین به همراه آب گرم می‌تواند به شما کمک کند، همچنین شانه خود را تا پنج دقیقه داخل محلول جوش شیرین بگذارید و برس را کامل با مواد داخل آب آغشته کنید تا سلول‌های پوستی و چربی‌ها و مواد دیگر از روی شانه تان از بین بروند.

۶- از ماسک‌هایی که برای موهای چرب ساخته شده اند استفاده کنید.

 استفاده از ماسک موهای چرب

در حالی که ماسک‌های مو می‌توانند آبرسانی به پوست و مو را انجام دهند برخی از آنها نیز می‌توانند مقدار و ظاهر چربی موهایتان را نیز کاهش دهند. البته ‌می‌توانید از ماسک خاک رس و یا ماسک درخت چای استفاده کنید، که این دو می‌توانند موهایتان را شفاف کرده و میکروب‌های پوستی را از بین ببرند و باعث کاهش چربی‌های موهایتان شوند، و از تجمع سلول‌های پوستی جلوگیری کنند.

۷- از شامپوی خشک استفاده کنید

شامپو خشک برای از بین بردن چربی های رو ی موها

خمیر شامپوی خشک می‌تواند چربی موهایتان را کاهش دهد و باعث حفظ حالت موهایتان نیز شود، ولی وقتی دوباره از آن روی موهایتان استفاده می‌کنید به موهایتان حجم می‌دهد و چربی اضافی موهایتان را کاهش می‌دهد.

خمیر شامپوی خشک می‌تواند موهایتان را پرپشت کند بنابراین برای موهای بسیار کم حجم و نازک، بسیار کاربردی می‌باشد. البته برای موهای ضخیم  قابل استفاده نیست، زیرا به سختی می‌توان از برس استفاده کرد و این امر می‌تواند نیازهایتان را نیز بیشتر کند البته خمیر شامپوی خشک از چرب شدن سریع موها جلوگیری می‌کند بنابراین شستشوی موها هنگام استفاده از این خمیر می‌تواند بین یک یا دو روز و یا بیشتر طول بکشد.

در حالی که شامپوی خشک می‌تواند موهای چرب را پاکسازی کند خمیر شامپوی خشک نیز می‌تواند موهایتان را بهتر نگه دارد و حجم بیشتری به موهایتان دهد البته افرادی که موهای نازک دارند بسیار از این امر خوشحال خواهند بود.البته برخی افراد نیز از بافت ریز وحالت سفیدی خمیر در موهایشان خوششان نمی آید.

نتیجه گیری

داشتن موهای چرب می‌تواند ما را آزار دهد اما یک سری روش‌ها و محصولات در بازار هستند که می‌توانند به ما کمک کنند تا از شرشان خلاص شویم شما ‌می‌توانید از شامپوها و تکنیک‌های مختلف استفاده کنید تا موهایتان به همان حالتی که می‌خواهید تبدیل شوند.

اگر موهایتان سریعا چرب می‌شوند باید این دسته از سوالات را از خودتان بپرسید:

  1. آیا من موهایم را به درستی می‌شویم؟
  2. آیا از شامپوی بدون سولفات استفاده می‌کنیم؟
  3. آیا از نرم کننده به درستی استفاده می‌کنم؟
  4. آیا میتوانم در طول روز به موهایم دست نزم؟
  5. آیا من مرتبا برس و ابزارهای موهایم را تمیز می‌کنم؟
  6. آیا من محصولات صحیحی را برای موهای چربی که دارم می‌خرم؟

 

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *