مراقبت از پوست در تابستان

مراقبت از انواع پوست در تابستان
  • خورشید و اشعه ‌های مضر آن چه تاثیری بر پوست میگذارند؟
  • چگونه ضدآفتاب مناسب پوست خود را انتخاب کنیم؟
  • شستشوی صحیح بعد از استفاده از ضدآفتاب چگونه است؟
  • استفاده از چه پارچه‌ هایی برای مراقبت از پوست در تابستان مناسب است؟
  • چگونه بالم لب خانگی تهیه کنیم؟
  • ویژگی های یک عینک آفتابی مناسب برای مراقبت از پوست در تابستان کدامند؟
  • از کدام لوازم آرایشی در فصل تابستان استفاده کنیم؟
  • مراقبت از انواع پوست در تابستان چگونه انجام میشود؟
  • درمان های خانگی برای درخشندگی پوست در تابستان کدامند؟
  • پاکسازی صحیح پوست در تابستان چگونه انجام میشود؟

آموزشگاه آرایشگری زنانه هنرسرا به تمامی سوالات فوق در مقاله “مراقبت از پوست در تابستان” به صورت کامل پاسخ داده است. شما نیز می توانید سوالات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

فصل تابستان فصلی است که باید بیش از همیشه از پوست خود مراقبت کنید. زیرا پوست صورت شما در معرض آفتاب و نور خورشید قرار می‌گیرد، در نتیجه احتمال آسیب دیدگی آن افزایش پیدا می‌کند اما بسیاری از ما هنوز نمی‌دانیم که راه درست مراقبت از پوست، مخصوصاً در فصل‌هایی مثل تابستان چگونه است.

به همین دلیل بهتر است که این مقاله را تا انتها دنبال کنید و یاد بگیرید که چگونه در فصل تابستان از پوستتان مراقبت نمایید.

مراقبت های پوستی در مقابل آفتاب

خورشید و تاثیر اشعه‌های مضر آن برپوست

خورشید علاوه بر این که باعث حیات ما می ‌شود اما با مضراتی هم همراه است. اشعه ‌های مختلف خورشید باعث آسیب‌دیدگی پوست و مو می ‌شود و هر کدام آسیب دیدگی مخصوص به خود را ایجاد می‌کنند که در این قسمت اشعه‌های مختلف را نام می‌بریم و در مورد آسیب آن ها به پوست صحبت خواهیم کرد.

تاثیر اشعه ماورای بنفش نوع UVA بر پوست

چروک، لک، پیری زودرس و انواع سرطان‌ های پوستی می ‌توانند از جمله مضرات این اشعه باشند. البته نتایج آن در دراز مدت مشخص خواهد شد. این اشعه به راحتی از شیشه عبور می‌کند. همچنین فرقی ندارد که چه ساعتی از روز بیرون از منزل باشید. در هر حال نور در خورشید وجود داشته و می‌تواند به پوست آسیب برساند.

تاثیر اشعه ماورای بنفش نوع UVB بر پوست

این نوع اشعه علاوه بر ایجاد چروک و انواع سرطان ‌ها می ‌تواند عامل اصلی آفتاب سوختگی پوست باشد. البته اثر آن زودتر از اشعه خودش را نشان می ‌دهد. اس.پی.اف موجود در ضدآفتاب ‌ها نیز برای جلوگیری از خطرات این نوع اشعه است.

کرم ‌های ضدآفتاب مناسب انواع پوست

استفاده از ضدافتاب یکی از اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ ترین راهکارهای مراقبت از پوست مخصوصاً در فصل تابستان است. البته این گونه نیست که فقط در این فصل باید از ضدآفتاب استفاده کنید اما نیاز پوست شما در این فصل به ضدآفتاب حداکثر است. پس هرگز آن را فراموش نکنید اما نکته ‌های استفاده از ضدآفتاب در فصل تابستان چیست.

کرم های ضدآفتاپ

پاک کردن پوست قبل از کرم ضد افتاب

قبل از این که کرم ضد آفتاب را به پوست خود بزنید، حتماً باید پوستتان را پاکسازی کنید و هرگونه آلودگی را از روی آن پاک کنید و این کار را روی یک پوست کاملاً تمیز انجام دهید تا ضدآفتاب بهتر به پوست شما جذب شود و بتواند اثربخشی بیشتری داشته باشد.

 انتخاب ضدآفتاب مناسب

ضدآفتاب ‌ها انواع مختلفی دارند و باید آن را متناسب با پوست خود انتخاب کنید، مثلا افرادی که پوست چرب دارند، باید فقط از ضد آفتاب ‌های فاقد چربی استفاده کنند.

افرادی که پوست خشک دارند، باید از ضدآفتابی استفاده کنند که علاوه بر مراقبت از پوست در برابر آفتاب بتواند پوستشان را مرطوب نگه دارد. بعضی ضدآفتاب ‌ها خاصیت آرایشی دارند و می ‌توانند هم به عنوان ضد آفتاب و هم به عنوان کرم پودر روی پوست شما باقی بمانند.

تجدید ضدآفتاب

یکی از نکات مهمی که باید در نظر بگیرید، این است که هر چند ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تجدید کنید. زیرا نور آفتاب به قدری شدید است که بدون تردید ضدآفتاب اثربخشی آن از بین می‌ رود. همچنین باید بعد از حدود ۲ ساعت ضد آفتاب کاملا به خورد پوست شما برود و دیگر نمی‌تواند قوی عمل کند. پس هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب خود را را تمدید کنید.

شستن کامل صورت بعد از استفاده از ضدآفتاب

ضدآفتاب همانند محصولات آرایشی می‌ باشد و هر بار که آن را به صورتتان می ‌زنید، باید بعد از رسیدن به منزل صورتتان را به طور کامل پاک کنید. باقی ماندن ضد آفتاب در مدت زمان طولانی روی پوست و خوابیدن با کرم ضدآفتاب باعث نفوذ کردن آلودگی‌ ها داخل منافذ پوست می‌شود و ظاهر پوست شما را خسته کرده و شادابی آن را از بین می‌برد. پس برای یک پوست سالم باید ضد آفتاب را نیز بعد از رسیدن منزل به طور کامل بشویید.

برای شستن صورت تنها به آب اکتفا نکنید.

همانطور که گفتیم ضدآفتاب‌ها هم باید مانند لوازم آرایشی از روی صورت پاک شوند. استفاده آب به تنهایی نمی‌تواند برای شستن ضد آفتاب موثر باشد. بهتر است که یک محلول پاک کننده آرایشی مخصوص پوست خود استفاده کنید تا هیچ گونه اثری از ضد افتاب روی پوست شما باقی نماند.

استفاده از پارچه‌ هایی با قابلیت تنفس

در فصل تابستان باید پارچه ‌های متفاوت تر انتخاب کنید. به طوری که این پارچه ‌ها بتوانند منافذ خوبی داشته باشند تا پوست شما در آن تنفس کند. معمولاً لباس ‌های نخی و خنک برای این فصل مناسب هستند.

پوشیدن لباس مناسب

پوشیدن لباسی که بتواند پوست شما را محفوظ نگه دارد، بسیار مهم است. معمولا توصیه می ‌شود که لباس ‌های کاملاً آستین بلند بپوشید و تا جایی که می‌توانید از پوستتان محافظت کنید. بعضی از افراد پوست بسیار حساسی دارند و باید دستکش هم دست کنند. کلاه ‌های آفتابی نیز بسیار موثر هستند.

مراقبت از لب در تابستان

مراقبت از لب ‌ها در فصل تابستان به اندازه مراقبت از پوست اهمیت دارد. به همین دلیل نباید نسبت به آن بی تفاوت باشید. اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان از لبها مراقبت کرد، زیرا معمولاً افراد با راهکارهای مراقبت از لب نسبت به پوست آشنایی کمتری دارند.

بالم لب

لیپ بالم یا نرم‌کننده‌ی لب

یکی از راه‌ های مراقبت از لب استفاده از لیپ‌ بالم یا نرم کننده لب است. این محصولات باعث می‌شود که پوست لب شما آبرسانی شوند. در نتیجه از خشکی و ترک خوردن لب‌ها در فصل تابستان جلوگیری خواهد شد.

تهیه بالم لب خانگی

حالا که با فواید زیاد بالم لب خانگی آشنا شدید، در این قسمت به شما آموزش می ‌دهیم که چگونه خودتان این کار را در منزل انجام دهید. اگر دوست دارید که بالم لبی که در منزل درست می‌کنید، بتواند نیازهای شما را به شدت نرم کند باید از موم زنبور عسل، وازلین، روغن نارگیل، روغن دانه آفتابگردان و پارافین استفاده کنید اما اگر دوست دارید بالم لبتان در کنار خاصیت نرم کنندگی ویتامینه هم باشد، در آن باید مقداری ویتامین e، ویتامین c و کیوتن به کار ببرید.

برای از بین بردن و کاهش چین و چروک ‌های لب نیز باید در ترکیب بالم‌لب مقداری هیالورونیک اسید، کلاژن، دی پالمیتول و هیدروکسی پرولین وجود داشته باشد.

هرکدام از مواد را که در بالا به شما معرفی کردیم، تهیه کنید. کافی است که چند مورد از آن ها را تهیه کنید. مثلا می‌توانید روغن نارگیل و کپسول ویتامین e، مقداری وازلین بهداشتی و کمی روغن را مخلوط کنید. سپس کمی آب داخل ظرف مخلوط شده بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید.

سپس استکان را بگونه‌ای داخل ظرف بگذارید که آب وارد استکان نشود. سپس نصف قاشق وازلین را داخل استکان بریزید. مطمئن شوید وازلینی که استفاده می کنید، کاملا بهداشتی است و به لب‌ها آسیب وارد نمی‌کند. بعد از آن دو قاشق چای خوری نارگیل اضافه کنید. به جای روغن نارگیل می ‌توانید از روغن ‌هایی مثل زیتون یا جوجوبا یا حتی ترکیبی از این سه روغن مفید استفاده کنید.

روغن را باید به اندازه‌ ای اضافه کنید که مواد شل نشوند. سپس کپسول ویتامین e را سوراخ کنید و محتوای آن را به مواد اضافه کنید. مقدار کمی هم رژ لب نیز می‌تواند رنگ بالم شما را زیبا کند. البته چه بهتر از روش‌هایی استفاده کنید که سرب نداشته باشد، کل مواد را به خوبی هم بزنید و سپس آن را داخل یخچال بگذارید. این بالم به مدت ۴ ساعت روی لب‌های شما می‌ماند و در نتیجه می‌تواند به مرطوب شدن و نرم شدن لب‌ها کمک کند.

استفاده از عینک آفتابی برای حفاضت از پوست دور چشم

سلامت چشمان نیز در برابر اشعه ‌های مضر خورشید بسیار مهم است اما با این کارتان یک تیر و دو نشان می‌زنید. چون عینک آفتابی نه تنها از چشمان شما محافظت می‌کند، بلکه می‌تواند پوشش محافظتی برای پوست زیر چشم هم نیز باشد. در واقع با عینک آفتابی‌های بزرگ‌تر می‌توانید تا حدی پوست صورت خود را نیز بپوشانید و از آن در برابر نور آفتاب محافظت کنید.

انتخاب عینک آفتابی مناسب

ویژگی‌ های یک عینک آفتابی مناسب

سایز عینک مناسب

عینک آفتابی باید به قدری بزرگ باشد که بتواند علاوه بر چشم، اطراف پوست دور چشم شما را بپوشاند و در واقع مانند یک لایه محافظتی برای پوست هم عمل کند. این پوشش کلی باعث می‌شود که اشعه‌های خورشید از کناره‌های عینک نیز به چشم شما نرسد.

عینک آفتابی با ۴۰۰ UV

زمانی که عینک آفتابی می‌ زنید، مردمک چشم شما گشاد می شود. در نتیجه میزان نور نامرئی که جذب می کنید، افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل تاکید داریم که عینک آفتابی باید حدود ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اشعه یو وی را خنثی کند و مانع رسیدن به چشم شما شود. زیرا در غیر این صورت آسیب آن بیشتر از فایده‌اش نخواهد بود.

عینک آفتابی ضد ضربه

قطعاً یکی دیگر از ویژگی ‌های مهم یک عینک آفتابی، ضد ضربه بودن آن است. زیرا قرار است که کاملاً در بیرون از منزل و در روزهایی استفاده شود که سر شما شلوغ است. به همین دلیل چه بهتر که از نوع ضد ضربه استفاده کنید تا به این راحتی ‌ها آسیب نبیند.

عینک آفتابی با رنگ مناسب

رنگ مناسب برای عینک آفتابی، رنگی است که رنگ طبیعی محیط اطراف را تغییر ندهد. معمولاً رنگهایی مثل دودی و خاکستری متناسب‌ترین نوع می‌باشند و بعد از آن نیز رنگهای سبز و قهوه‌ای به ترتیب بهترین هستند.

نکته دیگر این که رنگ عدسی عینک آفتابی نباید بیش از حد تیره باشد که ما نتوانیم چشم فرد را از پشت عینک مشاهده کنیم. شیشه‌هایی بهتر هستند که چشم فرد از پشت عینک مشخص باشد، زیرا شیشه‌های بیش از حد تیره در دراز مدت باعث کاهش بینایی می‌شود.

انتخاب لوازم آرایشی مناسب فصل تابستان

برای این که در فصل تابستان پوستی سالم داشته باشید، باید به لوازم آرایشی که استفاده می‌کنید هم دقت داشته باشید. زیرا لوازم آرایش نامناسب می‌تواند مخرب‌ترین عامل پوست در هر فصلی مخصوصا تابستان باشد اما چگونه باید نکات مهم در مورد لوازم آرایش را رعایت کرد.

لوازم آرایش تابستانی

محصولات آرایشی سبک ‌تر در روزهای گرم

تا جایی که می ‌توانید از محصولات آرایشی سبک‌تر برای فصل تابستان استفاده کنید. منظور از محصولات آرایشی سبک چیست؟ یعنی از محصولات آرایشی ضد آب که مدت زمان زیادی روی پوست شما باقی می‌ مانند، استفاده نکنید. زیرا پوست در فصل تابستان نیاز به تنفس بیشتری دارد. همچنین تا جایی که می ‌توانید آرایش ‌های غلیظ انجام ندهید و  اجازه دهید که پوستتان نفس بکشد. بعد از آرایش نیز حتماً پوست خود را با یک پاک کننده مناسب شستشو دهید.

اتاقک‌ های سولاریوم و محصولات برنزه ‌کننده

دستگاه‌ های سولاریوم این گونه هستند که شما وارد یک اتاق شبیه تابوت می ‌شوید که در تمام نقاط آن نور حاوی اشعه فرابنفش به بدن شما رسیده می ‌شود. در نتیجه پوست شما کم کم رنگ عوض میکند. این روز ها اصلا توصیه نمی‌شود که از این اتاقک‌ها استفاده کنید، زیرا هرگونه استفاده از دستگاه سولاریوم می‌تواند عاملی برای ابتلا به سرطان ‌های پوستی شود.

برنز کردن پوست در تابستان

فصل تابستان بهترین زمان برای برنزه کردن پوست است به این صورت افراد در چنین فصلی از حمام آفتاب استفاده می کنند که نمی توان فصل‌های دیگر این کار را انجام داد

انواع برنزر

مراقبت های قبل از حمام آفتاب

اول از همه باید زمان مناسب را در نظر داشته باشید. بهترین زمان برای حمام آفتاب گرفتن ساعت ۷ صبح می‌باشد که باعث می‌شود پوست شما در این ساعات پروتئین‌هایی را تولید کند که از پوستتان در برابر اشعه های مضر ماورای بنفش محافظت کند. قبل از حمام آفتاب حتما کلم بروکلی بخورید زیرا آنتی اکسیدان است و تابش اشعه ‌های مضر و تاثیر منفی آن ها را روی پوستتان کاهش می ‌دهد. از مواد غذایی و داروهایی که پوست شما را در برابر نور خورشید حساس می‌کنند، استفاده نکنید، مثل آنتی بیوتیک، آنتی‌هیستامین و قرص های ضد بارداری.

وسایل مورد نیاز حمام آفتاب

قبل از حمام آفتاب حتماً باید ضدآفتاب بزنید که بتواند از پوست شما در برابر نور شدید خورشید مراقبت کند. عینک آفتابی را فراموش نکنید. حتما به طور مداوم حین حمام آفتاب، از آب استفاده کنید تا آب تبخیر شده از بدن شما جبران شود و جایگزین گردد.

بالای سرتان حتما باید یک عدد سایه‌بان باشد یا اینکه یک پارچه سفید و یا کلاه بزرگ روی سرتان قرار دهید تا موهایتان در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرند.

مراقبت های بعد از حمام آفتاب

بعد از حمام آفتاب حتماً لباس‌ های خنک و بلند بپوشید تا پوست شما بیش از این در برابر آفتاب قرار نگیرد، زیرا به اندازه کافی حساس شده است. سپس با آب خنک یا معمولی دوش بگیرید تا بدنتان احساس خنکی داشته باشد و لوسیون‌های مرطوب کننده و روغن‌های طبیعی استفاده کنید.

بسیاری از فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی لوسیون‌ها و کرم‌های مخصوص قبل و بعد از حمام آفتاب را به فروش می‌رسانند که می‌توانید از آن ها استفاده کنید.

تفاوت حمام آفتاب با سولاریوم

در سولاریوم از نور مصنوعی و نور لامپ استفاده می‌شود. در نتیجه قطعاً ضرر آن بیشتر از یک آفتاب طبیعی است. همچنین در سولاریوم باید داخل یک اتاقک مخصوص بخوابید اما در حمام آفتاب این محدودیت‌ها را ندارید. سولاریوم احتمال ابتلا به سرطان پوستی ملانوما را تا ۸۰ درصد افزایش می‌دهد اما حمام آفتاب باعث افزایش گردش خون، سلامت شادابی و استراحت بدن می‌شود. البته به شرطی که مدت زمان مناسبی این کار را انجام دهید و بیش از حد افراط نکنید.

انواع محصولات آرایشی برنز کننده

محصولات آرایشی برنزه کننده بسیار متنوع هستند و می‌توانید انواع مختلفی را انتخاب کرده و استفاده کنید که در این قسمت آن ها را نام می بریم:

اسپری: اسپری ‌های برنز کننده بسیار طرفدار دارند، زیرا استفاده از آن ها فوق العاده راحت است. به این صورت که می ‌توانید مقداری از آن را روی هر قسمت از بدن که می‌خواهید اسپری کنید و سپس با دست، آن را به نقاط بیشتر پخش کنید.

فوم: برای استفاده از فوم برنزه کننده، پوستتان باید کاملا خشک باشد. سپس از دستکش مخصوص که معمولاً داخل جعبه فوم برنزه کننده وجود دارد، استفاده کنید و با استفاده از آن فوم را به پوست بدنتان اعمال کنید. سه بار در هفته این کار را انجام دهید.

ژل یا کرم‌ های اتو برنزه: ژل‌ های برنز کننده جزء بی ضررترین انواع محصولات برنزه می‌باشند و می‌توانند تمام انواع پوست‌ها حتی پوست خشک را برنز کند.

روغن: اکثر خانم ‌ها و آقایان به دنبال یک روغن مناسب برای استفاده در حمام آفتاب می‌گردند. معمولاً روغن ‌های توصیه شده برای برنزه کردن، روغن بچه، بادام، زیتون و وازلین است.

مراقبت از انواع پوست در تابستان

درست است که در فصل تابستان همه ما باید از پوست خود مراقبت کنیم اما همه پوست ‌ها راهکارهای مراقبتی یکسانی ندارند، زیرا نوع آن ها با یکدیگر متفاوت است. پس باید اول از همه نوع پوست خود را بشناسید و متناسب با آن مراقبت ‌های مخصوص فصل تابستان را انجام دهید که در این قسمت به شما توضیح خواهیم داد.

مرااقبت از انواع پوست

مراقبت از پوست چرب

پوست چرب معمولا در قسمت بینی چربی بسیار زیادی دارد. این پوست ‌ها روغن و چربی زیادی تولید می‌کنند و آن را به بیرون از منافذ پوست پس می دهند. برای مراقبت از این پوست ‌ها حتما باید از ضد آفتاب‌های فاقد چربی و مرطوب کننده‌ های سبک و آبرسان استفاده کنید که چربی زیادی نداشته باشد. زیرا تولید چربی و عرق با محصولات سنگین باعث چند برابر شدن چربی پوست چرب می شود. این افراد نسبت به دیگران باید کمتر از غذاهای داغ و شکلات استفاده کنند. روزی دو بار شستشوی صورت به این افراد توصیه می‌شود و معمولاً پیشنهاد می‌کنیم که از آب سرد برای شستشوی صورت استفاده کنند.

مراقبت از پوست خشک

افرادی که پوست خشک دارند، علاوه بر مراقبت ‌های پوستی باید یک نکته بسیار مهم را رعایت کنند. این افراد باید به اندازه کافی آب بنوشند، زیرا پوست آن ها تشنه است. همچنین در کنار آن باید از محصولات آبرسان و نسبتاً چرب استفاده کنند. استفاده از روغن‌های طبیعی و سبک به این افراد توصیه می‌شوند. این افراد باید در فصل تابستان نسبت به استفاده از محصولات آبرسان، سرم‌های پوست، ماسک‌های آبرسان و کرم های دورچشم توجه بیشتری داشته باشند. پوست های خشک باید از شوینده‌هایی استفاده کنند که فاقد الکل و صابون هستند، زیرا این دو ماده باعث افزایش خشکی پوست می‌شوند.

مراقبت از پوست حساس

پوست حساس همان طور که از نامش پیداست، باید توجه ویژه ای به آن اعمال شود. افرادی که پوست حساس دارند، حتما باید از مرطوب کننده، ضد آفتاب و لوازم آرایشی مخصوص پوست حساس استفاده کنند. زیرا حتی ضد آفتاب‌ها هم که خاصیت درمانی دارند، اگر در نوع مناسبی برای پوست انتخاب نشوند، می‌توانند عاملی برای جوش، چربی آکنه و . . . شوند.

مراقبت از پوست معمولی

خوشبختانه افرادی که پوست معمولی دارند، با آسیب‌پذیری ‌های پوست‌های دیگر مواجه نیستند. این افراد می ‌توانند از طیف گسترده‌تری از مواد آرایشی استفاده کنند، بدون این که آسیبی به پوست آن ها وارد شود. کرم‌ها و مواد آرایشی و ضدآفتاب ‌های معمولی برای این پوست ها مناسب است اما این سازگاری پوست به این معنا نیست که این افراد نباید مراقبت از پوست را در نادیده بگیرند. این افراد باید دو بار در روز صورت خود را با شوینده‌های معمولی بشویند و از مرطوب کننده ملایم استفاده کنند.

مراقبت از پوست مختلط

پوست ‌های مختلف و ترکیبی در بعضی از نواحی چرب و در بعضی از نواحی خشک هستند. معمولاً به این افراد توصیه می‌ شود که روزی دو بار صورت خود را شستشو دهند و گاهی اوقات برای شستشو به جای آب از گلاب استفاده کنند.

مراقبت از پوست چروک ‌دار

افرادی که پوست چروک دارند، باید بیش از بقیه از کرم ‌های آبرسان استفاده کنند.‌ همچنین از محصولات حاوی صابون یا الکل که باعث خشکی پوست می‌شود، استفاده نکنند. معمولاً نوشیدن آب به این افراد توصیه می‌شود. همچنین نباید با پوست خود خشن رفتار کنند.

مراقبت از پوست چروک

محصولات مرطوب و خنک انتخاب کنید

در فصل تابستان باید از محصولاتی استفاده کنید که رطوبت و آب پوست شما را تامین می‌کنند و باعث زیبایی آن می‌ شوند. زیرا گرما و حرارت بالا ممکن است ظاهر پوست شما را خوب جلوه ندهد و باعث شکنندگی بیشتر پوست شود.

اضافه کردن میوه و سبزیجات را به رژیم غذایی

میوه و سبزیجات حاوی فیبر هستند. فیبر یک ماده مناسب برای سلامت و زیبایی پوست است. از طرف دیگر میوه و سبزیجات می‌ توانند بخش عمده ‌ای از آب بدن شما را که برای پوست سالم مورد نیاز است را تامین کنند؛ مخصوصا در فصل تابستان که آب زیادی از طریق کردن از بدن شما خارج و دفع می ‌شود.

 

برخی از درمان های خانگی برای درخشندگی پوست در تابستان

اسپری خنک کننده صورت خیار

برای تهیه اسپری ‌های خنک کننده خیار باید آب یک عدد خیار، آب یک عدد لیمو، یک قاشق چای خوری ژل آلوورا، یک قاشق غذاخوری گلاب را تهیه کنید.

سپس خیارها را خورد کنید. آن ها را داخل مخلوط کن بریزید و اجازه دهید که حالت خمیری پیدا کند و بعد این خمیر را داخل یک پارچه ریخته و گوشه‌ های پارچه را جمع کنید و وسط آن را محکم فشار دهید تا آب خیار به راحتی گرفته شود. بعد از آن آب نصف یک عدد لیمو را بگیرید و به آن اضافه کنید. سپس آلوورا و گلاب را نیز به این ترکیب اضافه کنید. بعد از این که مواد را خوب هم زدید، همه آن ها را داخل یک بطری اسپری بریزید. معمولاً توصیه می ‌شود که روزی سه بار از این اسپری استفاده کنید.

این اسپری را می‌توانید به مدت یک هفته داخل یخچال نگهداری کنید. بطری فلزی بهترین نوع است.
ماسک های خانگی برای درخشش پوست

ماسک آرامش بخش صورت با استفاده از خیار و نعناع

برای استفاده از این ماسک اول از همه باید یک برش نیم سانتی از خیار آماده کنید. سپس ۱۰ الی ۱۲ عدد برگ نعنا و نصف یک قاشق غذاخوری عسل را فراهم کنید.

برای تهیه این ماسک باید خیار و نعنا را رنده کرده و این ترکیب را به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود قرار دهید. سپس صورتتان را با آب سرد بشویید. یک الی دو بار در هفته از این روش استفاده کنید.

ماسک توت فرنگی و لیمو

این ماسک به درد پوست‌ های چرب می ‌خورد. به این صورت که باید توت فرنگی را له کنید، سپس یک قاشق چای خوری پودر بادام، یک قاشق چای خوری جو و یک قاشق غذاخوری آب لیمو را اضافه کرده و مواد را به خوبی هم بزنید. سپس به مدت بیست دقیقه ماسک را روی صورت نگهدارید و با آب سرد بشویید.

ماسک صورت سفیده تخم مرغ

ماسک سفیده تخم مرغ بسیار آسان تهیه می ‌شود. به این صورت که باید سفیده تخم مرغ را جدا کنید و آن را به خوبی هم بزنید تا ماسک به اندازه کافی سفت شود. سپس آن را به صورت خود زده و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ماسک کاملا خشک شود. مراقب باشید که این ماسک را نباید به قسمت های حساس مثل اطراف لب یا اطراف چشم بزنید.

ماسک صورت آلوئه ورا

کافی است که برگ آلوورا تهیه کنید. سپس ژل داخل آن را جدا کرده و به پوستتان بزنید. بعد از حدود ۱۰ دقیقه پوستتان را شستشو دهید. البته بعضی از افراد به ژل آلوئه ورا حساسیت دارند. به همین دلیل اول باید آن را روی نقطه کوچکی از پوستتان امتحان کنید.

ماسک صورت خیار و ماست

برای تهیه ماسک خیار و ماست، کافی است چند عدد خیار را رنده کنید که معمولاً یک عدد خیار معمولی کافی است. سپس آن را داخل یک کاسه ماست ریخته و هم بزنید. سپس این ماست و خیار ترکیبی را روی صورتتان اعمال کنید و بعد از حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه و صورتتان را شستشو دهید . این ماسک برای فصل تابستان فوق العاده است، هم باعث شفافیت و هم آبرسانی و خنک شدن پوست می شود.

 

پاکسازی پوست در تابستان

لایه برداری و پاکسازی پوست در فصل تابستان بسیار حائز اهمیت است. زیرا بیش از هر زمان دیگری محصولات آرایشی عرق و چربی داخل پوست شما نفوذ می‌کنند. پس با پاکسازی و لایه برداری اجازه تنفس به پوستتان می ‌دهید، همچنین لابلای منافذ را از عرق و آلودگی ها پاک می‌کنید. در نتیجه احساس سبکی بیشتری روی پوست خود خواهید داشت.

پاکسازی پوست

کم کردن چربی پوست در تابستان

برای این که چربی پوست را در فصل تابستان کاهش دهید، نباید اقداماتی انجام دهید که چربی پوست شما را تحریک می‌کند. یکی از آن ها استفاده از آب داغ روی پوست است که باعث تولید چربی بیشتر می‌شود. همچنین در مکان ‌هایی که باعث تولید عرق بیشتری می‌ شود، قرار نگیرید. سعی کنید همیشه در مناطق خنک باشید.

از محصولات آرایشی و کرم‌های فاقد چربی استفاده کنید و بیش از حد این محصولات را طولانی مدت روی پوست خود نگه ندارید. صبح و شب نیز پوست خود را با یک پاک کننده مناسب تمیز کنید. استفاده از تونر بعد از پاک کننده آرایشی را فراموش نکنید. زیرا چربی اضافه پوست شما را می‌گیرد.

مرطوب کننده‌ها به جای نرم‌کننده‌های پوست در فصل تابستان

مرطوب کننده‌ها پوست شما را آبرسانی می‌کنند اما نرم کننده‌ها لطافت و چربی پوست را تامین می‌کنند. افرادی که پوست چرب دارند، باید از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنند که فقط باعث آبرسانی پوست می‌شود. فرقی ندارد که پوست خشک یا چرب داشته باشید، در هر صورت باید آب کافی به پوست شما برسد. معمولاً توصیه ما این است که در فصل تابستان بیشتر از مرطوب کننده‌ها به جای نرم کننده‌های پوست استفاده کنید، زیرا پوست شما بیشتر از هرچیز نیازمند آبرسانی است.

مراقبت از پوست پاها در تابستان

پوست پا نیز بسیار حساس است و در مرز خشکی قرار می‌گیرد. همچنین پا در کفش ها نیز عرق می‌کند. پس باید مراقبت از آنها را در نظر بگیرید. معمولا انجام روشهایی مثل پدیکور بسیار مناسب خواهد بود و باعث تنفس پوست پای شما می.شود.

همچنین باید از روغن‌های طبیعی و نرم کننده‌ها برای پوست پای خود استفاده کنید. کرم‌های مرطوب کننده برای آبرسانی پوست پای خود را فراموش نکنید. کفش‌های تابستانی که بدون جوراب پوشیده می‌شوند، برای پا مناسب نیستند. زیرا باعث می‌شود پوست پای شما در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد و همچنین آلودگی بیشتری روی آن می‌نشیند. پس بهتر است تا جایی که می‌توانید از یک لایه جوراب نخی خنک با کفش‌های سبک استفاده کنید تا پوست شما در معرض مستقیم نور خورشید نباشد و هم عرق زیاد عرق نکند.

سایر نکات کلی مراقبت از پوست در تابستان

ناحیه چشم را فراموش نکنید

چشم ‌ها حیاتی‌ترین بخش بدن ما محسوب می ‌شوند و باید از آن ها مراقبت ‌های ویژه ‌ای داشته باشیم. همان طور که گفتیم چشم در روزهای گرم تابستانی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. پس حتماً عینک آفتابی را فراموش نکنید. همچنین پوست دور چشم نیز بسیار حساس است و از کرم ‌های سبک دور چشم برای آبرسانی این قسمت استفاده نکنید.

عرق  را از صورت خود پاک کنید

برای این که پوست سالمی در فصل تابستان داشته باشید، نباید اجازه دهید که عرق مدت زمان طولانی روی پوست شما بنشیند. بهتر است که از دستمال‌ های مرطوب یا یک دستمال معمولی استفاده کنید و عرق روی پوست خود را پاک کنید. زیرا باقی ماندن عرق در مدت زمان طولانی باعث می‌شود که مواد آرایشی و کرم ‌ها به داخل پوست شما نفوذ کنند. حتی اگر آرایش هم نداشته باشید، باقی ماندن عرق روی پوست باعث بسته شدن منافذ میگردد و اجازه تنفس را از پوست شما را میگیرد.

 آب بنوشید

نوشیدن آب در فصل تابستان باید بیشتر از هر زمان دیگری باشد. پس تا جایی که می‌ توانید در فصل تابستان آب بنوشید. افرادی که پوست خشکی دارند، باید بیشتر از بقیه این مورد را رعایت کنند.

هر روز دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد یکی از مهم ترین و بهترین راهکارها برای مراقبت از پوست در فصل تابستان است. علت آن هم این است؛ درست است که دوش آب گرم چربی‌ های روی پوست را از بین می ‌برد اما زمانی که آب داغ به پوست می‌خورد، پوستتان برای تولید چربی بیشتر تحریک می ‌شود. زیرا قصد دارد تا چربی از دست رفته را جبران کند اما آب سرد کاملاً متعادل با پوست شما رفتار می‌کند.

مراقب استخرها باشید

آب موجود در استخرها به دلیل کلر زیادی که دارند، باعث خشکی پوست میشود. پس راهکار مناسبی نیست که برای مراقبت از پوست در فصل تابستان بیش از حد استخر بروید. قبل و بعد از استخر حتما باید توسط خود را مرطوب کنید. مراقب باشید که آب کلردار استخر بیش از حد با پوست صورت شما برخورد نکند. حتماً بعد از استخر دوش بگیرید و کمی از محصولات پاک کننده به صورت ملایم استفاده کنید.

بعد از ورزش دوش آب سرد بگیرید

اولاً که باید یاد بگیرید قبل و بعد از ورزش صورت خود را پاکسازی کنید. معمولاً توصیه می‌شود که قبل از ورزش هرگونه آرایش را از صورت خود پاک کنید. بعد از ورزش نیز از محصولات سبکی مثل تونر استفاده کنید تا باقیمانده عرق و مواد اضافی از روی پوست شما پاکسازی شود. سپس می‌توانید با یک دوش آب سرد سفتی و لطافت پوست خود را بازگردانید.

از عطر زدن به پوست در مقابل نور خورشید اجتناب کنید

زمانی که مقابل نور خورشید و گرمای آن به پوستتان عطر می زنید، تمام مواد شیمیایی و مضر را به پوست خود وارد می.کنید. در نتیجه آسیب پذیری پوست چند برابر می‌شود. پس بهتر است از انجام این کار خودداری کنید.

هیدراته بمانید

هیدراته ماندن پوست و بدن، فقط به استفاده از مرطوب کننده و کرم‌های آبرسان نیست. بلکه باید داخل بدن شما نیز هیدراته باشد. علاوه بر نوشیدن آب به اندازه کافی باید از میوه‌های آبدار و سبزیجات استفاده کنید. مثلاً میوه‌هایی مثل هندوانه، طالبی و خیار گزینه‌های بسیار مناسبی برای فصل تابستان هستند.

لایه برداری پوست

لایه برداری به شدت در سلامت پوست شما موثر است؛ مخصوصا در فصل تابستان که آلودگی‌ها و مواد آرایشی به دلیل عرق و گرمای بالا بیش از حد به داخل منافذ پوست شما وارد می‌شوند. پس برای اینکه لابلای منافذ را تمیز کنید و پوست سبک و عاری از هرگونه آلودگی داشته باشید، حتما باید به طور منظم از ماسک‌های لایه بردار پوست استفاده کنید.

از تونر پوست استفاده کنید

تونر پوستی یکی از مهم ترین محصولاتی است که باید در هر فصلی از جمله فصل تابستان از آن استفاده کنید. تونر باعث می‌شود که بعد از شستشوی پوستتان، هرگونه آلودگی باقی مانده از پوست پاکسازی شود. در واقع استفاده از تونر پوست، تضمین می‌کند که پوستتان دیگر هیچ گونه آلودگی ندارد و تمام لابلای منافذ پاکسازی شده است. البته به یاد داشته باشید که استفاده از تونر بدون اینکه از محصولات پاک کننده برای پوست خود استفاده کنید، درست نیست.

ورزش کنید

ورزش کردن علاوه بر این که سلامت بدن شما را تضمین می‌کند، می‌تواند راهی مناسب برای تضمین سلامتی پوست نیز باشد.‌ در نتیجه باید ورزش کنید تا سموم از روی پوست شما حذف شوند و مواد مغذی راحت به پوست جذب شوند.

زمان استراحت خود را کاهش ندهید

استراحت کافی به شدت برای سالمندان و زیبایی پوستشان موثر است. برای این که پوست سالمی داشته باشید، حتماً باید شب‌ها به اندازه کافی بخوابید. معمولاً توصیه می‌شود که شب ‌ها حدود ساعت ۱۰ الی ۱۲ به رختخواب بروید. ۸ ساعت خواب در شبانه روز می‌تواند پوست سالم شما را تضمین کند.

با یک اسپری آرامش بخش صورت خود را خنک کنید

این روزها محصولات بسیار متنوعی برای مراقبت از پوست وجود دارد که معمولاً برای فصل تابستان توصیه می‌شود. در فصل تابستان باید از محصولاتی استفاده کنید تا داغی و گرمای بیش از حد پوست شما از بین برود و بتوانید با آرامش بیشتری به خواب بروید که یکی از آن ها استفاده از اسپری ‌های آرامش بخش و خنک کننده برای پوست صورت است.

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *