پارافین تراپی چیست؟ مزایا و معایب

پارافین تراپی چیست؟
 • پارافین تراپی چیست ؟
 • تاثیر پارافین تراپی در روشن شدن پوست چیست ؟
 • چگونه در منزل پارافین تراپی انجام دهیم؟
 • پارافین تراپی صورت چگونه انجام می شود؟
 • مزایا و معیاب پارافین تراپی چیست؟

آموزشگاه آرایشگری هنرسرا تلاش کرده است در مقاله “پارافین تراپی چیست؟ مزایا و معایب” به تمامی سوالات مطرح شده پاسخ دهد. و همچنین با برگزاری کلاس دوره آموزش پاکسازی و مراقبت از پوست شامل دوره آموزش پاکسازی پوست، آموزش اپیلاسیون و… هنرجویان عزیز را در این مسیر همراهی کند.

پارافین تراپی چیست؟

پارافین تراپی روشی است که به تازگی برای تسکین و بهبود درد های عضلانی، درد های مفاصل، درد های دست و پا و همچنین شادابی پوست بسیار موثر است. همچنین باعث گردش خون در قسمت های اعمال شده خواهد شد. این نوع درمان نیز موجب افزایش توان حرکتی برای کسانی که به آرتروز، بوریست و . . . مبتلا شده اند، می شود.

در پارافین­ تراپی از روغن گرم شده پارافین استفاده می کنند؛ پارافین ماده ای بی رنگ، بی بو، جامد و سفیدی است که از هیدروکربن های اشباع شده ساخته می­شود.

پارافین درمانی به دلیل بی بو، بی رنگ و بی مزه بودن پارافین و همچنین گرمازایی آن افراد زیادی را علاقه مند به انجام این کار کرده است.

پارافین تراپی

مزایای پارافین تراپی

روشن کننده پوست

گرمازایی پارافین موجب باز شدن رگ های خونی و گردش بیشتر خون می شود که این امر سبب شفافیت بیشتر پوست خواهد شد.

کاهش چین و چروک

موم پارافین قابلیت حفظ حرارت را دارد بنابراین از این ویژگی برای آرام سازی عضلات و کاهش چین و چروک و انعطاف پذیری عضلات صورت استفاده می شود.

مرطوب کننده پوست

پارافین درمانی در لطیف کردن پوست بسیار موثر است، روی پوست و جوانسازی آن تاثیر چشمگیری می گذارد. تاثیری که پارافین تراپی بر روی پوست می گذارد آثارش حتی بعد از انجام این کار باقی خواهد ماند و در از بین بردن سلول های مرده پوست نقش به سزایی دارد.

تسکین درد

پارافین به دلیل گرمایی که ایجاد می کند باعث گردش خون بیشتر و کاهش درد افراد می شود.

رفع سوختگی پا

کمک به درمان یا جلوگیری از سوختگی­های پای نوزادان

پیشگیری از عرق سوز

کاهش دهنده اصطکاک سطح تماس پوست بدن با لباس که این کار باعث جلوگیری از عرق سوز شدن و حساسیت می شود.

حالت دهنده مو

به عنوان حالت دهنده در محصولات آرایشی آقایان، برای حالت دادن به موها استفاده می شود.

جلوگیری از پیری زودرس

پارافین منافذ پوست را باز کرده و با حذف سلول های مرده پوست، رطوبت پوست را افزایش می دهد؛ همچنین به پوست کمک می کند تا چربی های طبیعی خود را حفظ کند. در نتیجه باعث لطیف تر و نرم شدن پوست می شود.

مجموع این فواید است که سبب شده پارافین تراپی به عنوان یک روش درمانی در بهبود مشکلات پوستی و مفصلی کمک بسیار زیادی به افراد کرده باشد.

معایب پارافین تراپی

اما پارافین تراپی علاوه بر این مزایا معایبی نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • اگر دارای پوست حساسی هستید، پارافین تراپی می تواند باعث بروز خارش بر روی پوست شما شود.
 • انتقال گرما می تواند باعث قرمزی پوست شما شود.
 • همچنین در مواردی که افراد دارای گردش خون ضعیف، بی حسی دست و پاها، بیماران دیابتی و کسانی که از زخم باز برخوردارند توصیه می شود از پارافین تراپی استفاده نکنند.

انواع پارافین تراپی

پارافین تراپی صورت

پارافین تراپی صورت

در این روش از پارافین گرم بر روی پوست استفاده می کنند و با حرارتی که روی لایه های زیرین پوست ایجاد می شود، موجب باز شدن منافذ پوست شده تا پوست تنفس عمیق تری داشته باشد؛ پس باعث کلاژن سازی آن نیز خواهد شد؛ به همین دلیل است که پارافین تراپی را لایه برداری عمیق پوست نیز می نامند، این لایه برداری عمیق موجب از بین رفتن تیرگی پوست شده و همچنین با افزایش خون رسانی باعث شفافیت و نرمی پوست صورت خواهد شد. پارافین تراپی صورت می تواند روند پیری پوست را کاهش دهد.

مراحل انجام پارافین تراپی صورت

 • تمیز کردن صورت از هرگونه آلودگی و چربی
 • ماساژ صورت به وسیله کرم ها یا لوسیون های مخصوص مرطوب زا
 • استفاده از پارافین بهداشتی
 • ماساژ ریلکسی صورت با روغن های گیاهی

روش صحیح پارافین تراپی صورت

ابتدا با محلول های پاک کننده مواد آرایشی هر گونه چربی را از روی پوست پاک کرده و با مواد بهداشتی صورت را ضدعفونی می کنند تا برای پارافین تراپی آماده شود؛ بعد از آن موهای فرد را توسط یک کلاه جمع کرده و تمام قسمت های صورت را با کرم مرطوب کننده به مدت چند دقیقه ماساژ می دهند.

در مرحله بعد باید یک لایه ی محافظ روی پوست قرار بگیرد که پوست دچار سوختگی نشود. لایه ی محافظ شامل یک پارچه ضخیم است که چشم ها، بینی و دهان فرد از آن خارج است. در ادامه دستگاه پارافین تراپی را روشن کرده و تست حرارت را با یک قلم بزرگ انجام می دهند و بعد، تمام پوست صورت را به پارافین آغشته می کنند. ١۵دقیقه صبر می کنند و در پایان، لایه ی محافظ را برداشته و صورت را با روغن های گیاهی ماساژ می دهند.

پارافین تراپی دست

پارفین تراپی دست

در این روش از پارافین گرم بر روی پوست دست استفاده می شود که دمای آن باید ۵٠ درجه سانتیگراد باشد تا باعث سوختگی در افراد نشود. قبل از شروع کار باید دست ها را با آنتی باکتریال شست و شو دهیم تا عاری از هرگونه چربی و آلودگی باشد و سپس خشک کرده و به مدت ۵ دقیقه دست ها را با کرم مرطوب کننده ماساژ دهید سپس با پارافین آماده شده دست ها را ماساژ دهید، و به مدت ٣٠ دقیقه از دستکش های حوله ای استفاده کنید و در آخر دست ها را با روغن های گیاهی ماساژ دهید که باعث لطیف و نرم شدن پوست دست ما می شود.

پارافین تراپی پا

می دانیم که پارافین ظرفیت حرارتی بسیار بالایی دارد در نتیجه این توانایی را دارد که گرما را مدت بیشتری روی پوست نگه دارد. پارافین تراپی پا همانند پارافین تراپی دست انجام می شود.

قبل از هر چیزی باید پاها را با آنتی باکتریال به خوبی شست و شو دهیم تا دارای آلودگی و چربی نباشد سپس با کرم ها و لوسیون های مرطوب زا به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید تا نتیجه عکس نداشته باشد و پوست را خشک کند، بعد از آن پارافین را گرم کنید تا به درجه ۵٠ سانتی گراد برسد و پاها را درون پارافین قرار دهید. این کار را چندین بار تکرار کرده تا لایه ای از پارافین روی پوست قرار گیرد؛ سپس روی این لایه ی نازک کیسه نایلونی قرار دهید و ٣٠ دقیقه صبر کنید بعد از این مدت پارافین ها را از پا جدا کرده و با روغن های گیاهی ماساژ دهید. این کار می تواند باعث تسکین درد پاها و همچنین از بین برنده پوسته، ترک های پوستی و خشکی پوست پا شود.

پارافین تراپی پا

پارافین تراپی زانو

اگر جز کسانی هستید که از آرتروز زانو و یا دردهای زانو رنج می برند، خوب است بدانید که پارافین تراپی نقش چشم­گیری در روند بهبود درد ها دارد. در این روش باید چندین بار پارافین آب شده را روی زانو ریخته تا لایه نازکی روی زانو ایجاد شود و سپس ٣٠ دقیقه صبر کنید تا زانو حرارت تولید شده از پارافین را به خود جذب کند و بعد از آن، پارافین ها را پاک کرده و زانو را با روغن های گیاهی ماساژ دهید.

پارافین تراپی زیربغل

پارافین تراپی برای رفع تیرگی و سیاهی زیربغل استفاده می شود.

مراحل انجام پارافین تراپی زیربغل

 •  استفاده از اسکرپ همراه با ماساژ
 •  استفاده از دو نوع نمک دریایی همراه با ماساژ
 •  استفاده از ماسک مخصوص
 •  ماساژ با روغن های مخصوص روشن کننده

تیرگی زیر بغل می تواند ناشی از استفاده از تیغ، استفاده از اسپری های ضدتعریق و . . . باشد که با این روش رفع خواهد شد.

پارافین تراپی جهت رفع تیرگی پوست

در قسمت هایی از بدن مانند سر زانوها، زیر بغل، کشاله ران، آرنج ها و . . . دچار تیرگی می شود. یکی از روش های از بین برنده این تیرگی ها پارافین تراپی است که علاوه بر از بین بردن تیرگی پوست باعث نرمی و رطوبت آن قسمت از بدن می شود.

ما در این قسمت از سایت بخشی از انواع پارافین تراپی را بیان کردیم بخاطر بسپارید که پارافین تراپی را می توان برای هر قسمت از بدن که دچار درد یا تیرگی شده باشد استفاده کرد.

مراکز انجام پارافین تراپی

مراکز انجام پارافین تراپی

برای انجام پارافین تراپی مراکز مختلفی بسته به نیاز شما وجود دارد؛ یعنی اگر بخواهید برای کاهش درد در بعضی از قسمت های بدن از پارافین تراپی استفاده کنید باید به کلینیک های درمانی مراجعه کنید تا به صورت علمی برایتان انجام دهند اما اگر دلیل شما از انتخاب پارافین تراپی جنبه زیبایی دارد، می توانید به سالن های زیبایی که خدمات پارافین تراپی را انجام می دهند، مراجعه کنید.

تاثیرات مثبت پارافین تراپی

پارافین تراپی امری موثر در جلوگیری از پیری زودرس پوست است که می تواند تاثیرات مطلوبی را روی آن بر جای بگذارد. پارافین تراپی خاصیت جوان سازی دارد،تیرگی های پوست را از بین برده و به پوست شادابی و لطافت می بخشد.

پارافین تراپی همچنین باعث افزایش دامنه حرکتی مفاصل و افزایش توان حرکتی در کسانی که به آرتروز دچار هستند می شود. همچنین کمک شایانی در آبرسانی به پوست دارد و تاثیر به سزایی در رشد ناخن ها به همراه خواهد داشت. البته به دلیل این که پارافین تراپی خاصیت گرما بخشی دارد باید زیرنظر یک متخصص این کار را انجام داد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود .

روش پارافین تراپی

بنا به مراکزی که می خواهید در آن پارافین تراپی انجام دهید روش های مختلفی را انتخاب می کنند. اگر به کلینیک ها و سالن های زیبایی رفته باشید متوجه می شوید که آنها ابتدا قسمتی که مورد نیاز است را به طور کامل با آنتی باکتریال شسته و سپس با کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده ماساژ می دهند بعد از آن پارافینی که دمای آن ۵٠ درجه سانتیگراد است را روی سطح پوست قرار می دهند و این کار را چندین بار تکرار می کنند؛ سپس٣٠دقیقه صبر کرده و پارافین را جدا می کنند. و در انتها با روغن های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن بادام ماساژ می دهند. در بعضی از قسمت های بدن مانند پوست صورت که حساس است قبل از این که پارافین را روی پوست قرار دهند، یک لایه محافظ روی آن قرار می دهند تا دچار سوختگی نشود. در بعضی مواقع برای اینکه حس خوبی به فرد منتقل شود، از پارافین های معطر نیز استفاده می­کنند.

برخی از نکات مهم در خصوص پارافین تراپی

 • پارافین باید حالت نرم و کرم مانند داشته باشد که بتواند روی پوست قرار گرفته و جذب شود.
 • باید بعد از پارافین تراپی حتماً باید دست ها را شست و اضافه های پارافین از روی ناخن برداشته شود.
 • بهتر است از یک کیسه نایلونی یا دستکش حوله ای استفاده شود تا به پوست دست آسیبی نرسد.
 • حتماً باید لوازمی که استفاده می شود بهداشتی و یکبار مصرف باشند.
 • درجه حرارت باید حتماً تنظیم باشد.

پارافین تراپی در منزل

پارافین تراپی در منزل

شما می توانید پارافین تراپی را در منزل نیز انجام دهید.

وسایل مورد نیاز:

 • حدود ٢کیلوگرم پارافین
 • دو قابلمه درون هم برای جوشاندن
 • پیمانه مدرج برای اندازه گیری
 • روغن معدنی
 • ظرف پلاستیکی چرب شده
 • دماسنج
 • روغن زیتون
 • کیسه ی پلاستیکی قابل مهم و موم کردن
 • حوله یا دستگیره
 • زمان سنج (تایمر)
 • دستمال کاغذی
 • مرطوب کننده

نکته مهم: دستگاه های گرم کردن پارافین در بازار موجود است که اگر چنین دستگاهی تهیه کردید باید حتماً مانند دستورالعملش عمل کنید.

گام نخست در پارافین درمانی آب کردن پارافین است که می توان از دو قابلمه یا دستگاه های مخصوص آن استفاده کرد. ٢کیلوگرم پارافین را درون قابلمه کوچکتر ریخته و آن را درون قابلمه بزرگتری قرار دهید؛ کف قابلمه بزرگتر را آب ریخته و روی شعله ملایم بگذارید. یک پیمانه روغن معدنی به آن اضافه کنید. وقتی پارافین کاملا آب شد، قابلمه را از روی شعله برداشته و در طرف پلاستیکی چرب شده بریزید. صبر کنید تا لایه ی نازکی روی آن ببندد و دمای آن به ۵٠درجه سانتیگراد برسد. چند قطره روغن زیتون را روی ناحیه ای از بدن که می خواهید پارافین درمانی کنید، بمالید و سپس آن قسمت از بدن را به پارافین آغشته کرده و اجازه دهید تا خشک شود و بعد، دوباره این کار را تکرار کنید؛ این فرایند را آنقدر تکرار کنید تا حداقل ١٠ لایه پارافین روی سطح پوست قرار گیرد. بعد از تشکیل ١٠لایه یک کیسه بزرگ پلاستیکی روی آن بکشید و سپس به مدت ١۵تا٢٠دقیقه حوله را دور آن بپیچید، بعد از آن کیسه و حوله را از بدن جدا کنید و با دستمالی نرم پارافین را از روی پوست پاک کنید و سپس روی پوست خود مرطوب کننده بمالید.

عوارض پارافین تراپی

برخی از عوارض جانبی پارافین تراپی

عرق سوز شدن

اگر پوست حساسی دارید ممکن است بعد از وکس عرق سوز شوید.

گردش خون ضعیف

پارافین درمانی برای کسانی که مبتلا به فشار خون، دیابت و یا واریس هستند مناسب نیست زیرا ممکن است که باعث از دست دادن حسگر گرمایی شده و مانع گردش خون شوند.

پوست خراش برداشته

از آن جایی که پارافین از نفت خام تشکیل شده است می تواند باعث خراش پوست شده و به پوست آسیب برساند.

آتش سوزی

اگر پارافین درمانی را در خانه انجام می دهید مراقب باشید پارافین را بیش از اندازه گرم نکنید چون باعث آتش سوزی می شود.

موارد منع پارافین تراپی صورت و پا

 • بیماران دیابتی
 • بی حس دست یا پا
 • هرگونه زخم های باز پوستی
 • گردش خون ضعیف

اگر دارای پوست حساسی هستید ممکن است بعد از پارافین درمانی پوست تان دچار التهاب و تورم شود این به دلیل این است که پارافین از مواد نفتی تشکیل شده است.

هنگام شروع درمان حرارت نباید بیش از ۵١,٧ باشد، زیرا باعث آتش سوزی می شود.

کلام آخر

چه مدت زمانی می توانیم پارافین را نگهداریم؟

مدت زمان ماندگاری پارافین به طور متوسط دو سال است.

فاصله زمانی برای انجام پارافین تراپی چقدر است ؟

این فاصله زمانی وابسته به هدف شما برای پارافین تراپی است. اگر برای تسکین درد اینکار را انجام می دهید می توانید حتی دوبار در روز یکبار صبح و یکبار شب انجام دهید. اما اگر برای جوانسازی و زیبایی پوست است حداقل دو هفته باید فاصله زمانی داشته باشد.

بعد از پارافین تراپی دست و پا چه کاری باید انجام دهیم ؟

بعد از پارافین تراپی باید که دست ها و پاها را به طول کامل شسته شوند، اضافه های پارافین را از روی ناخن پاک شده و با سوهان و لاک به ناخن ها رسیدگی شود.

دکتر مهناز محمدی

دکتر مهناز محمدی از دانشگاه‌های برتر با مدارک تحصیلی برجسته فارغ‌التحصیل شده و به عنوان یک تخصص‌مند در زمینه جراحی بینی و تغییرات زیبایی چهره شناخته می‌شود. با بیش از ده سال سابقه در حوزه جراحی زیبایی، دکتر محمدی به انجام عمل‌های بینی با دقت و حرفه‌ای پرداخته و به خواسته‌های بیماران خود با احترام ویژه‌ای ادرار می‌نماید.

ارتباط با ما
آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *